N-club > Nintendo 3DS > Mario Kart 7
Forrige side -1...567891011...16-Næste side
Vis alle
Det her er nok ikke meget hjælp, men jeg kan lige dele mine erfaringer...
Jeg slår generelt DMZ til når jeg spiller online på en (Nintendo-)konsol. Det er ikke altid det er nødvendigt, men det virker til at forbedre forbindelsen for det meste. Især plejede min DS (Lite) at drille, hvis jeg ikke slog DMZ til. Dog har jeg, ligesom dig, heller ikke haft nogle problemer med e-shop og sådan.
Det er også muligt, at spillets netværk bare er hårdt belastet lige for tiden. Jeg fik personligt flere fejlkoder, da jeg prøvede at connecte i går, før jeg endelig kom igennem. Jeg slog vistnok også DMZ til der.
Det lyder underligt at DMZ låser alt andet ude, det har jeg godt nok ikke hørt om før. Jeg bruger selv en D-Link router.
Og så noget helt andet: Er der nogle der har lyst til at spille i aften? Helst et par stykker. Min friend code er 1289-8362-3518.
Stelzig - det du mener med AIen ? Tror du man kører hurtigere bare fordi man er bagud ? det synes jeg ikke at have oplevet ?
Jeg oplever tilgengæld en stor sværhedsgrad i 150cc
og så vandt jeg mine 2 første løb online igår
men der var heller ikke nogen japanere med xD
Travis Touchdown - Greatest hero ever.. and dumbest
Eagle skrev:
Der har sikkert været nogle gode baner i MKW, men de baner de har valgt til Retro Cups er ikke specielt gode.
Jeg synes ellers det er nogle af klassikerne de har taget med, især Maple Treeway. Synes derimod næsten alle GBA og SNES baner er kedelige, uinspirerende og alt for ens.
Stelzig: GBA og SNES Bowser banerne er jo de mest ligegyldige, og alt for ens, der overhovedet er
Den nye Bowser's Caslte, kan jeg godt lide indtil videre. Og den skiller sig også ud fra de tidligere synes jeg.
chessr skrev:
Stelzig - det du mener med AIen ? Tror du man kører hurtigere bare fordi man er bagud ? det synes jeg ikke at have oplevet ?
Jeg oplever tilgengæld en stor sværhedsgrad i 150cc
Nej, de kører langsommere. Specielt lige før mål virker de til at gå langsommere/hurtigere, men ved ikke om det rent faktisk er specielt der
Har også oplevet så voldsomt godt held hver eneste gang jeg er blevet fucked i slutningen af løb (i single player) at man skulle tro at spillet endda er gavmildt og har en eller anden form for luck-manipulation så man får et middel til at tage første tilbage... Men det er nok bare mig der har været ualmindelig heldig de gange jeg har været uheldig lige inden slutningen af et løb xD
Drybones: Du er tosset i hovedet mand. 
@ Eagle: Takker for svar - rart at vide at DMZ-indstillingen er en fordel ved Nintendoprodukter..
Jeg har rodet lidt videre her senere på aftenen og fandt frem til, at en simpel restart af routeren afhjalp problemet med de øvrige enheder på netværket
Så nu er jeg da frisk på en omgang online, hvis det er.. Har tilladt mig at poste din friend code i 3DS friend code tråden, og tilføjer dig om 2 sek..
Edit: Viste sig desværre, at IP-adresserne på netværket var blevet lavet om ved genstart af routeren og DMZ'en var således istedet slået til for min stationære computer - ikke smart..
Det ser derfor ud til, at jeg må give afkald på min netværksforbindelse til andre enheder, hvis jeg ønsker at spille Mario Kart 7 online 
Du burde kunne reservere en IP til din 3DS via dens MAC adresse og sørge for at kun den bliver lukket ud i DMZ. Medmindre Belkin altså har elendigt styr på tingene.
Du kan også give den en statisk IP. Det kan også gøres ved at du under DHCP indstillingerne, indstille din router til kun at uddele IP'er fra x.x.x.2 - x.x.x.253 (eller lavere hvis du vil give flere enheder statisk IP).
På din 3DS sætter indstiller du så manuelt IP'en til x.x.x.254.
x'erne er selvfølgelig w/e adresse du bruger som lokal IP.
Jeg har nu haft en god chat-session med en af NoAs hjælpsomme supportfolk - desværre kunne han ikke løse problemet..
Han forsøgte dog at hjælpe mig i en hel time og et kvarter, ydede en god indsats og serviceniveauet var i top.. Man skal blot acceptere, at NoAs medarbejder får adgang til fjernstyring af computeren, og så tjekker de selv for mulige løsninger, mens man chatter med dem..
@ M60: Det var faktisk en af de ting han forsøgte. Min router er indstillet til at uddele adresser mellem x.x.x.2og x.x.x.100 - jeg gav min 3DS en fast IP på x.x.x.25 og tilføjede denne til DMZ'en uden ændret resultat.. Min chatsession med NoAs medarbejder virkede, men kunne efterfølgende se, at jeg ikke havde adgang til n-club og andre sider fra min stationære før jeg på ny slog DMZ'en fra..
Det er da også temmelig gavmildt. Det balancerer forhåbentligt på et tidspunkt
Jeg er på 2100 nu og har endnu ikke mistet VR efter et løb >_>
Edit: Og nu er jeg lige kommet i et rum med folk på 6-7000 VR så den fortsætter langt op lol (nok 9999 igen)
Edit2: Og ud fra det første løb må jeg konkludere at spillet ikke engang tager højde for hvilken VR ens modstander har længere, wtf. Nu bliver 9999 jo endnu nemmere at få >_> (bare tidskrævende siden man aldrig får særlig meget per løb)
Jeg har lige købt Mario Kart 7 og spillet alle retrobanerne igennem på 50cc. Jeg venter med de nye baner til senere. (:
Mit første indtryk af spillet er meget godt, da det stadig er Mario Kart som jeg kender det. Men i forhold til Mario Kart DS føler jeg ikke den samme kontrol over bilen, som jeg havde dengang, og så virker det meget nemt at få tre stjerner i de forskellige Cups. De baserer det udelukkende på point, da der ikke er en timer.
- Hvilket jeg godt ville have stadig var der.
3D effekten fungerer, og giver for mig en bedre indlevelse når jeg racer. Man kan sagtens spille det uden 3D'en, men jeg går ikke tilbage til det. (: For mig giver det noget ekstra.
Forrige side -1...567891011...16-Næste side
Vis alle
Du skal være logget ind på N-club for at kunne deltage i diskussionerne.
Ny trailer udsendt for Batman: A...
E3 2013: Sæt kryds i kalenderen
Ugens Downloads: Uge 21 2013
Et kig på multiplayer i Tom Clan...
Introduktion: Logo til anmeldels...
Sonic Lost World rammer Nintendo...
Vind Pokémon Mystery Dungeon til...
Ny gameplay-trailer med mere fra...
New Super Luigi U udgives d. 20....
LostMagic til Nintendo DS
The Wonderfull 101 lanceres d. 2...
Mario & Sonic at the Sochi 2...
Pikmin 3 udgives d. 26. juli
Tegneserier/Graphic novels
Alternative nyheder
Sony og Microsofts næste konsoller
Håndgrip til 3ds xl...?
Nondo.dk lukket hvorfor?
Aktive gamere i pokemon ?? (bytt...
N-club: Nye funktioner/opdateringer
Bliv spilanmelder!
Min glade 3DS histoire
Kickstarter Tråden
TV-serier
Pokémon spin-offs' potentialer
The Castlevania emne!
Pokémon Zany cards til Pokémon m...
Tilbudstråden
V: GBA SP (AGS-101)
S: PS Vita
S: N64-, GBA- og NDS-spil
En Masse Blandet!!
Zelda II på Game Boy Advance
S: spil til Wii, DS og Dreamcast
S: DS, Wii og PC spil
Gamecube overskud sælges
S/B: SÆLGER UD - Nintendo, PS3, ...
K: Office pakke for virksomheder
PS3 60GB Fat (PS2 Kompatibel) by...