Jeg ved godt vi allerede har en filmtråd herinde, men det er min opfattelse at den primært er til nyere film. Jeg er for nylig blevet lidt besat af at se alle de film der findes som er klassikere eller man af anden grund burde have set. Det startede ud med at jeg ikke havde set The Matrix og Star Wars-filmene, hvilket kom meget bag på mine venner, og så er det lidt bare eskaleret derfra.
På nuværende tidspunkt har jeg set omkring 175 film på listen, og der har været film af meget svingende kvalitet på den indtil videre. Et par af de film jeg har set for nylig, som jeg virkelig godt kunne lide var
- Det er herligt at leve
- Dr. Strangelove
- Dykkerklokken og Sommerfuglen
- Livet er smukt
- Mary & Max
- Mig og annie
- Oldboy
Hvilke film har I set derpå, eller andre klassikere, som I kan enten anbefale eller fraråde folk at se?
Navnet på denne tråd er ikke helt passende, idet jeg generelt vil snakke om klassiske film som folk har set og hvad de synes om dem, blot med udgangspunkt i IMDb's liste.
Tidligere profilbilleder:


?