boz
23
apr
2012

Næste Call of Duty afsløres 1. maj

Skrevet af Bo130

Selv om mange har meninger om hvad den bedste spilserie er, så er der ikke mange af dem der kan konkurrere med Call of Duty, hvis man ser på hvor godt spillene sælger. De årlige udgivelser der har været de sidste mange år er blevet revet væk fra hylderne lige fra udgivelsen af, og nu er det næste på vej.

Inde på den officielle side er det fra i dag af muligt at se annonceringen af annonceringen af det nye Call of Duty.


Indtil videre har de udgaver der er kommet af Call of Duty på Nintendo konsoller enten være dovne genudgivelser eller bare ikke solgt i nærheden af så godt som de andre udgaver. Måske snakker vi kvalitet - måske er det bare ikke et spil for Nintendo fans. Men det er ekstra interessant i år eftersom det fra flere kilder har lydt at vi vil blive overrasket over udgivelsesspillene til Wii U. Tror I det nye Call of Duty er et af dem?

Level 14
104000 XP
#1:  MadsGS - 23. Apr 2012 14:08

Kan ikke rigtigt se hvordan Call Of Duty nogensinde skulle blive en succes på en Nintendo Platform. Smiley Så skal Nintendo ihvertfald begynde på at fokusere mere på grafikken og mindre på gameplayet. Derudover har jeg meget svært ved at se hvordan man skulle kunne styre med den nye Wii-U Pad/Controller eller hvad fanden det er Smiley

citer indlæg

Level 23
274000 XP
#2:  stelzig - 23. Apr 2012 14:22

^Du kan bruge wiimote på wiiu.

Also, så vil jeg mene at de skal fokusere mere på gameplay - dvs. mere på at deres online fungerer ordentligt.

Grafikken er dog også vigtig og de skulle gerne have alt forbedret så det er lige så godt som på de andre konsoller hvis de vil have en chance.

Måske dette call of duty vil være en af de overraskende titler på wiiu release? Der skulle de gerne have en chance for at forbedre de hele til ordentligt niveau, men jeg har svært ved at stole på nintendo når det kommer til online gaming.

citer indlæg

Level 26
376500 XP
#3:  Zøvnig - 23. Apr 2012 18:49

Lud0 skrev:
Kan ikke rigtigt se hvordan Call Of Duty nogensinde skulle blive en succes på en Nintendo Platform. Smiley Så skal Nintendo ihvertfald begynde på at fokusere mere på grafikken og mindre på gameplayet. Derudover har jeg meget svært ved at se hvordan man skulle kunne styre med den nye Wii-U Pad/Controller eller hvad fanden det er Smiley



De færreste vil købe en skrabet udgave af spillet til Deres Nintendo konsol, hvis de i forvejen ejer en af de andre.

Når det er sagt, så kan jeg slet ikke se problemet med, at skulle styre et Call of Duty spil med den nye controller. Den har stort set de samme knapper som konkurrerende konsollers controllers.

Derudover, så er styringen i The Conduit spillene superior til den styring der er i Call of Duty, Battlefield og andre skydespil. Når nu Wii U udkommer med grafisk power nok til at være med og med muligheden for, at dem der elsker en klassisk controller kan bruge den og dem der elsker Wiimote/Nunchuck kombinationen kan bruge den, så er der ingen undskyldninger for, at denne type spil ikke udkommer med det samme til Wii U.

Forudsat at online funktionerne bliver gode på Wii U og Nintendo tager sig sammen og får lavet ordentlige aftaler, med dem der laver de store skydespil.

citer indlæg

Level 23
274000 XP
#4:  stelzig - 23. Apr 2012 19:10

Jeg vil så dertil også mene at circle pads er almene joysticks meget underlegene. Men så kan man jo håbe at classic controller vil være en mulighed for dem der absolut ikke vil lære at bruge wiimote (som er overlegen i FPS imo)

citer indlæg

Level 14
104000 XP
#5:  MadsGS - 23. Apr 2012 20:40

Jamen lad os da håbe at jeg tager grueligt fejl! Smiley

citer indlæg

Level 26
376500 XP
#6:  Zøvnig - 23. Apr 2012 22:03

stelzig skrev:
Jeg vil så dertil også mene at circle pads er almene joysticks meget underlegene. Men så kan man jo håbe at classic controller vil være en mulighed for dem der absolut ikke vil lære at bruge wiimote (som er overlegen i FPS imo)



Kan godt følge dig her, men jeg vil ikke afskrive circle pads endnu, da jeg ikke umiddelbart har problemer med det på min 3DS. Men jo det skal selvfølgelig fungere ordentligt.

citer indlæg

Level 4
9500 XP
#7:  Jacob-René - 23. Apr 2012 23:09

tsk, who cares Smiley
Activision laver alligevel ikke andet end at skyde "nye" CoD titler på markedet hele tiden

citer indlæg

Level 6
16000 XP
#8:  koopi - 24. Apr 2012 00:54

Circle Pads er ringe ... alle Nintendo's analog-stick har været ringe efter min mening. De kan ikke trykkes på! Smiley

citer indlæg

Level 50
2844500 XP
#9:  KJ85 - 27. Apr 2012 23:36

Der er dukket dette billede op af nogle preorder-kort:



De afslører formentligt udgivelsesdatoen, men om det kommer til Wii U må endnu være uvidst..

citer indlæg

Level 18
154500 XP
#10:  Jonas - 27. Apr 2012 23:43

Hvorfor bliver spilfirmaer ved med at dele deres serier op i underserier? Man skulle tro, de skammede sig over at have for høje tal efter hovedtitlen.

citer indlæg

Level 42
910000 XP
#11:  kasper88 - 28. Apr 2012 00:29

Fordi de hader tal - af en eller anden grund. Det er vel ikke kreativt nok at kalde det "Zelda III", så det skulle hedder "A Link to the Past". Det samme med Call of Duty osv. osv.

Tal er awesome. EA fatter det stadigvæk. Respekt.

citer indlæg

Side: 1Vis alle
Du skal være logget ind på N-club for at kunne deltage i diskussioner.

Log ind
Bliv gratis medlem
Glem kodeord?