Sonic & All-Stars Racing Transformed blev annonceret i dag, og i den anledning er der også kommet de første skærmbilleder og et par trailere for spillet – dem kan du selvfølgelig se mere til her i nyheden.
Spillet er som bekendt ikke annonceret til hverken Wii eller Wii U, og hverken SEGA eller Sumo Digital har villet udtale sig om emnet. Dette har derimod spillets producer, Joe Neate, der udtalte følgende, da han blev spurgt om en version til Wii U ville se dagens lys:
“I’m sure there are still discussions ongoing about that at the moment. I think the platforms announced today are the only confirmed ones, but yeah, keep your eyes peeled for potential other platforms I’d imagine.”
Det er således langt fra udelukket at vi får en version at se til en af Nintendos øvrige konsoller.
Spillets vandsekvenser kan se ud som herunder:

Og herunder et eksempel på spillets luftsekvenser:

Den første trailer for spillet skal i selvsagt heller ikke snydes for, så den kan I finde herunder sammen med en kort video, hvor udviklerne fortæller om nogle af spillets features.
En lang række detaljer om spillet blev også frigivet i dag, og dem kan du læse mere om i det følgende:
Vil du se flere skærmbilleder fra Sonic & All-Stars Racing Transformed kan du følge linket her.
Er det kun mig der synes at titelskærmen siger Sonic & All Stars Racing og ikke SEGA All-Stars? Hvor er SEGA 
#1 Haha, ja. "SONIC & ALL-STARS RACING", det lyder godt nok bøvet. Og det er godt nok elendigt, hvis der er tale om en grafisk fejl.
Eller ah, det er jo fordi det er en fusion af Sonic og All-Stars Racing - retter det lige i nyheden 
@Mic: Godt spottet egentlig
Kilden til denne nyhed skriver konsekvent Sonic & SEGA All-Stars Racing så havde slet ikke lagt mærke til det 
Hvor specielt. Selv IGN videoerne har SEGA i navnet. Og det hed det første spil jo også. Men fred være med det 
Jeg mener forskellen består i at SEGA Allstars skulle være EU titlen, mens US titlen bare hedder Allstars.
Fik godt nok aldrig købt det frste men måske man skulle give den her en chance?
Kunne ikke lide DS udgaven der blev udgivet for et par år siden, men spillede aldrig konsol udgaven. Synes dog det her minder lidt for meget Mario Kart 7 blandet med Diddy Kong Racing...Måske bliver det godt...Tror jeg skal se lidt mere fra spillet før jeg køber det.
Asger > Alle kart spiller minder om det seneste Mario Kart.
Introduktion: Logo til anmeldels...
Ny trailer udsendt for Batman: A...
E3 2013: Sæt kryds i kalenderen
Ugens Downloads: Uge 21 2013
Et kig på multiplayer i Tom Clan...
Sonic Lost World rammer Nintendo...
Vind Pokémon Mystery Dungeon til...
Ny gameplay-trailer med mere fra...
New Super Luigi U udgives d. 20....
LostMagic til Nintendo DS
The Wonderfull 101 lanceres d. 2...
Mario & Sonic at the Sochi 2...
Pikmin 3 udgives d. 26. juli
E3 2013
Sony og Microsofts næste konsoller
Tegneserier/Graphic novels
Alternative nyheder
Håndgrip til 3ds xl...?
Nondo.dk lukket hvorfor?
Aktive gamere i pokemon ?? (bytt...
N-club: Nye funktioner/opdateringer
Bliv spilanmelder!
Min glade 3DS histoire
Kickstarter Tråden
TV-serier
Pokémon spin-offs' potentialer
Pokémon Zany cards til Pokémon m...
Tilbudstråden
V: GBA SP (AGS-101)
S: PS Vita
S: N64-, GBA- og NDS-spil
En Masse Blandet!!
Zelda II på Game Boy Advance
S: spil til Wii, DS og Dreamcast
S: DS, Wii og PC spil
Gamecube overskud sælges
S/B: SÆLGER UD - Nintendo, PS3, ...
K: Office pakke for virksomheder
PS3 60GB Fat (PS2 Kompatibel) by...