Dagene indtil E3 kan nu tælles på en enkelt hånd, og i disse dage inden den store konference har flere spiludgivere valgt at annoncere enkelte spil inden de helt store nyhedsdage – måske for ikke at drukne i mængden. Warner Bros. Interactive Entertainment er en af dem, og firmaet kan således i dag via en pressemeddelelse afsløre, at et fighting-spil med titlenInjustice: Gods Among Us, indeholdende karakterer fra DC Comics store univers, er under udvikling til blandt andet Wii U.
Spillet udvikles af NeatherRealm Studios, der blandt andet står bag det seneste Mortal Kombat, og vil blive udgivet til PS3 og Xbox 360 såvel som Wii U engang i år 2013. Pressemeddelelsen afslører ikke de vilde detaljer om spillet, men nævner blot, at man spiller kan vælge mellem sine favorit-skurke og -helte fra DC Comics mange tegneserier.

I forbindelse med pressemeddelelsen har man dog også via GameSpot offentliggjort følgende annonceringstrailer, der afslører flere af spillets karakterer, der altså inkluderer Batman, Superman, Lynet, Wonder Woman, Harley Quinn, Lex Luthor og Solomon Grundy.
Det ser imidlertid også ud til at GameSpot har fået en eksklusivaftale om, at kunne offentliggøre de første detaljer fra Injustice: Gods Among Us, og dem skal I selvfølgelig ikke snydes for her på N-club:

GameSpot har desuden haft lejlighed til at interviewe en af spillets udviklere, hvilket er mundet ud i følgende video:
Hvad synes I om annonceringen af dette fighting-spil til Wii U? Hvilke karakterer ønsker I at se offentliggjort på et senere tidspunkt? Og ikke mindst, kan i vende jer til tanken om, at Wii U formentlig kommer til at få en del multikonsolspil?
Det kunne godt gå hen og blive interessant. Kan umiddelbart godt li' den grafiske stil og holdet de hvad de lover kan det bliver super fedt!
godt arbejde DC ser super nice ud elsker super helte film og spil 
Gad godt at have det skin til Batman i Arkham City.
Men ved ikke hvor godt det bliver med NeatherRealm... Nogen der kan bekræfte om deres seneste var godt?
Pebling skrev:
Gad godt at have det skin til Batman i Arkham City.
Men ved ikke hvor godt det bliver med NeatherRealm... Nogen der kan bekræfte om deres seneste var godt?
Nogenlunde spil, bedste storymode længe set i et fighting-spil, men samtidigt den værste netkode længe (som i de sidste tre NetherRealm-spil). Så tja, det var et helt OK spil, men komplet uspilleligt online, desværre.
Donkey Kong Country: Tropical Fr...
Ugens Downloads: Uge 25 2013
E3-trailer for The Legend of Zel...
Call of Duty: Ghosts bekræftet t...
E3- Super Mario 3D World
E3-trailere for Rayman Legends
E3-trailer for The Wonderful 101
E3- Pikmin 3 trailer
Vind Groove Heaven til 3DS
FIFA 14 kommer til Wii og 3DS
E3- Mario Kart 8 trailer
Wii Party U og Wii Fit U er begg...
Oddworld: Stranger’s Wrath HD ko...
Nintendo 64 + Blandet spil sælges
S: Wii- og GC-spilsamling
Tilbudstråden
S: Wii-spil
S: spil til Wii, NDS!
S: N64-, GBA- og NDS-spil
S: Gameboy ink. 19 spil
S : Mario party 1 og 2 med æske ...
S: 2 stk. Panasonic Q (Officiel ...
S: SNES, NES og PS1 spil
S : udstyr til gamecube, DK kong...
S: NES spil
S/B: Bedste Nintendo 3DS-spil