Vi har tidligere her på siden omtalt Kirbys 20-års jubilæum, hvor Nintendo har lovet et spil i denne herlige anledning. For en uges tid siden blev det så annonceret på den nyeste udgivelsesliste over kommende Wii spil, at spillet med den kompakte titel Kirby's Dream Collection Special Edition udkommer i USA til september.
CoroCoro har i deres nye blad desuden afsløret hvilke spil det er der vil indgå i denne pakke. Det drejer sig om følgende titler:
Kirby’s Dream Land (Game Boy)
Kirby’s Adventure (NES)
Kirby’s Dream Land 2 (Game Boy)
Kirby Super Star (SNES)
Kirby’s Dream Land 3 (SNES)
Kirby 64: The Crystal Shards (N64)
Desuden vil pakken indeholder en udførlig oversigt over Kirbys færd i form af en bog, samt et soundtrack. Dette er dog kun pakkens indhold for Japan, så om det kommer til at blive det samme i de andre regioner kan vi håbe på (eller ej), men ikke helt vide os sikre på endnu.
Ages er mere historie tungt, hvor Seasons oprindeligt var tænkt som et remake af 1'eren til NES.
Link's Awakening er en fortsættelse og blanding af de to. Samme sprites og animationer, så man føler sig hjemme, hvis man kender de andre spil. Mere drømmende verden a la Majora's Mask. Jeg synes af en eller anden grund Oracle-spillene holder mytologien bedre og krydre den, men Link's Awakening foregår til gengæld i en unik fantasi-verden med fundamentet fra ALTTP og en masse cameos og trading sequences.
Et eksempel på hvordan spillene bibeholder/bryder mytologien er hvordan man får sit level 2 sværd i henholdsvis OoA, OoS og LA.
chessr skrev:
AND skrev:
Lyder fornuftigt - men mon ikke at samlingen kommer til at koste mere, ved udgivelsen...? Jeg ville skyde på en 300-400 kr.
Mario pakken kostede også "kun" 250
Så håber jeg på det samme her 
Meningen med Zelda Collection til Gamecube var som jeg forstår det at gøre det muligt at spille alle udgivne Zelda-spil på Gamecube. På det tidspunkt var de de eneste 4 hvor det ikke var muligt, da Game Boy Player'en gjorde at man kunne spille alle de håndholdte spil samt A Link to the Past GBA-genudgivelsen på den. Var samlingen blevet udgivet senere havde den nok været foruden Zelda I og II da de blev genudgivet i forbindelse med Classic NES Series til GBA.
Jeg ved ikke... synes det er lidt en speciel samling, dels pga. at Virtual Console allerede har spillene og dels pga. de håndholdte titler. Måske følger der noget andet godt med 
Der er også lidt ekstra i pakken:
Kirby's 20th Anniversary Special Collection in Japan will include six games from the franchise, ranging from Game Boy to Nintendo 64: Kirby's Dream Land, Kirby's Adventure, Kirby's Dream Land 2, Kirby Super Star, Kirby's Dream Land 3 and Kirby 64: The Crystal Shards. There'll be new content in the form of 'More Challenge Stage', where you chase scores in specific stages with a particular ability: these include 'Sword Challenge' and 'Fighter Death Match'. The disc will also have a Kirby calendar that shows the history not just of the game series, but Kirby's appearances in cartoons and so on. In terms of goodies that aren't on the game disc, there'll be the now-standard booklet with artwork and a soundtrack.
havde godt nok håbet på lidt mere og et af de lidt nyere også men skal nok have det af lige vel da jeg elsker Kirby 
Nogle billeder: http://www.neogaf.com/forum/showpost.php?p=38933413&postcount=128
Synes faktisk det ser ret lækkert ud..! 
Synes fakisk også det ser ret godt ud, selvom jeg ike var helt hooked i starten. Hvis det får en rimelig pris, så er jeg game
Jeg er i hvert fald glad for, at jeg lige ventede med at downloade Kirby 64 fra VC, som jeg ellers havde tænkt mig forleden dag
Igen, hvis prisen er right, så er jeg også på, men jeg gider ikke at smide mere end 300 kr. for det - så hellere håndplukke via VC.
Introduktion: Logo til anmeldels...
E3 2013: Sæt kryds i kalenderen
Vind Pokémon Mystery Dungeon til...
Ny trailer udsendt for Batman: A...
Ugens Downloads: Uge 21 2013
Et kig på multiplayer i Tom Clan...
Sonic Lost World rammer Nintendo...
Ny gameplay-trailer med mere fra...
New Super Luigi U udgives d. 20....
LostMagic til Nintendo DS
The Wonderfull 101 lanceres d. 2...
Mario & Sonic at the Sochi 2...
Pikmin 3 udgives d. 26. juli
K: Gamecube gameboy player
Tilbudstråden
S: SNES og NES spil
Pokémon Zany cards til Pokémon m...
V: GBA SP (AGS-101)
S: PS Vita
S: N64-, GBA- og NDS-spil
En Masse Blandet!!
Zelda II på Game Boy Advance
S: spil til Wii, DS og Dreamcast
S: DS, Wii og PC spil
Gamecube overskud sælges
S/B: SÆLGER UD - Nintendo, PS3, ...