Mario og vennerne er klar til at serve de helt vilde bolde, når Mario Tennis Open udkommer til Nintendo 3DS i maj - vi får spillet blot én dag senere end Japan!
Spillet er det tredje i Mario Tennis-serien, og dermed skal der endnu engang slås til den med ketcheren. Mario Tennis Open er ikke "bare" en 3D-opdatering. En lang række nye funktioner vil være at finde i spillet, blandt andet vil det være muligt at spille rangerede kampe online.
Mario Tennis Open udkommer d. 25. maj herhjemme, og kommer kun til Nintendo 3DS.
No items er skam ikke en selvfølge, togbis. Mario strikers charged er eksempelvis ekstremt broken uden items. 
@Alex
Wii Sports Tennis er langt fra ligesom 'normal tennis'.
Spillet går ud på at ryste controlleren, når skærmen viser et signal(i dette tilfælde, når bolden kommer mod din figur).
Den grafiske repræsentation af gameplayet kunne i teorien ligeså godt have været enhver anden sportsgren.
Men det jeg mente var bare, at Mario-sportsspil som regel har en række gimmicks, der adskiller dem fra almindelige sports spil som Fifa, Gran Turismo og Virtua Tennis.
Ofte er det gennem fjollede items, episke naturlandskaber eller overdrevne angreb.
Hvis Mario Tennis bare er Virtua Tennis med Mario, så tror jeg ikke det bliver populært.
Når det er sagt, så giver jeg dig ret i at Power Moves, som de var i Mario Power Tennis, ikke er en god gameplay-mechanic, da de er næsten umulige at blokkere og ikke er svære at opnå.
Der er foresten kommet en Trailer til spillet.
Jeg synes musikken er meget cool og jeg synes det ser fedt ud, når man ser det fra top-down vinkel. En af banerne ligner bowsers-castle fra Mario Kart.
Wii Sports handler ikke kun om at ryste controlleren. Haters gonna hate.
Hvis vi snakker om selve spiloplevelsen, så er det selvfølgeligt en hel del dybere end det.
Størstedelen af spillet er ren placebo og foregår inde i spillerens hoved.
Det er også derfor folk svinger med hele kroppen, istedet for bare håndledet(som faktisk er det eneste nødvendige) og det er noget af det, der gør det sjovt at spille flere sammen og at se andre spille det.
Det jeg mest savner i dybden af spillet, før jeg ville kalde det 'rigtig tennis', er at kunne styre placeringen af sin figur og at kunne målrette sine skud. Men det ville nok gøre det lidt for besværligt for et spil, der egentligt bare er ment til at være nemt og hurtigt.
Wii Sports er skam udmærket for hvad det er.
Det vigtigste i tennis spillene er i langt de fleste tilfælde timming.
Styremåden (deriblandt knapper og charge til slag eller kraft målling) kommer som nr. 2, og som nr. 3 evt tillæg som Gimmics, som power ups og Karakterer, som Mario eller Tennis stjerner.
Wii sports f.eks. er der stor fokus på timming, men kun lille på styremåden. Man har næsten ingen kontrol, fordi det også styres af timmingen. Jeg så noget med en prof. tennis spiller spillede det mod en pro gammer, hvor det blev vist at det rigtige greb og sving teknik også spillede en rolle, men langt fra så meget som i virkeligheden.
Jeg har ærlig talt ikke spillet meget andet tennis. Jeg har prøvet mario tennis, og segas tennis, og blevet voldsomt skuffet (mest af segas, selv om de minder om hinanden). Ellers har jeg prøvet demoer af bl.a. virtua tennis hvor jeg legede med move (hvilket virkede meget godt, og jeg var ikke skuffet, tvært i mod, dog ikke facineret).
E3 2013: Sæt kryds i kalenderen
Introduktion: Logo til anmeldels...
Vind Pokémon Mystery Dungeon til...
Ny trailer udsendt for Batman: A...
Ugens Downloads: Uge 21 2013
Et kig på multiplayer i Tom Clan...
Sonic Lost World rammer Nintendo...
Ny gameplay-trailer med mere fra...
New Super Luigi U udgives d. 20....
LostMagic til Nintendo DS
The Wonderfull 101 lanceres d. 2...
Mario & Sonic at the Sochi 2...
Pikmin 3 udgives d. 26. juli
"nødvendigt" at spille...
Dit seneste køb
Wii U - Det første år
E3 2013
Sony og Microsofts næste konsoller
Bliv spilanmelder!
Tegneserier/Graphic novels
Alternative nyheder
Håndgrip til 3ds xl...?
Nondo.dk lukket hvorfor?
Aktive gamere i pokemon ?? (bytt...
N-club: Nye funktioner/opdateringer
Min glade 3DS histoire
S: SNES og NES spil
Pokémon Zany cards til Pokémon m...
Tilbudstråden
V: GBA SP (AGS-101)
S: PS Vita
S: N64-, GBA- og NDS-spil
En Masse Blandet!!
Zelda II på Game Boy Advance
S: spil til Wii, DS og Dreamcast
S: DS, Wii og PC spil
Gamecube overskud sælges
S/B: SÆLGER UD - Nintendo, PS3, ...
K: Office pakke for virksomheder