Det er ikke mange spil der har fået maksimum score hos spilmagasinet Famitsu, 40/40, men Nintendos kommende 3DS-genoplivning af en gammel serie, Kid Icarus: Uprising, har nu fået netop den score.
Kid Icarus: Uprising er dermed en af de blot 19 titler der har fået 40/40. Blandt disse titler er bl.a. The Legend of Zelda: Ocarina of Time og Wind Waker, Super Smash Bros. Brawl, og Pokémon Black/White.
Kid Icarus: Uprising udkommer til Nintendo 3DS d. 23. marts.
Jeg har ikke læst en anmeldelse længe, af og til kigger jeg på den samlede meta-score af nysgerrighed, men det er vist det. Som regel vælger jeg spil ud fra mit indtryk af deres trailere eller hvis en ven spammer min facebook om hvor awesome et bestemt spil er.
Den professionelle anmeldelse er for længst død. Eller den fylder da lidt endnu, men personlig informationssøgning på internettet har erstattet det meste - enten via direkte kommunikation med afsender fx over Twitter og Facebook eller via word of mouth.
Hvem fanden går ind på GR, når et nyt spil kommer? Og hvis de gør, er det ikke for at afgøre, om de skal købe et spil eller ej, men for at trolle deres allerede prædeterminerede holdning.
De eneste anmeldelser jeg nogensinde har læst er af spil som jeg i forvejen ser frem til og vil vide så meget om som muligt.
Men selv dem vil jeg nok næppe opsøge selv. Jeg kan godt finde på at snuppe gamereactor eller et andet blad og skimme igennem hvis jeg ser et, men skuffende sjældent at jeg finder et spil jeg gider/orker at læse om. Og det er kun blevet til mindre gennem årene
Den sidste anmeldelse jeg kan huske at have læst i GR var vist et preview for ratchet&clank ToD.
Jeg giver normalt heller ikke meget for GR.. da de konsekvent giver under meta karakteren til nintendo spil, og omvendt på x-box.. men det er en anden historie..
Jeg ved dog at "vi elsker dig" stemplet = godt spil..
Hvornår giver de Nintendo under metaen? Da de gav Skyward Sword 10? Eller Kid Icarus 9?
Meta-lol. Mange af spillene på toppen af den liste er ringe eller middelmådige.
Hvis alle anmeldere begynder at blive våde i bukserne over et spil, opfatter jeg det normalt som et faresignal. Skyward Sword er det seneste eksempel på dette.
Vildt at folk sidder og kokkererer sådan en graf sammen. Ikke desto mindre interessant. Bevist inflation i højere karakterer. Spændende.
Hold op hvor er der dog udkommet mange gode spil efter 2008. 
Det er ikke engang nødvendigt med sådan en graf, selvom den er meget rar. Tjek bare listen over 40/40 og 39/40-spil ud, og se på årstallene. Det er direkte åndssvagt 
Nogen der har bestilt spillet?
Så lige, at man hos GAME.dk får 24 ekstra AR kort med ved forudbestilling.
Ah, damn. Mit blev shipped fra Amazon i dag.
Nå, men jeg havde garanteret ikke brugt dem alligevel, og vil ikke mene de er de ekstra ~60kr værd.
Jeg overvejede faktisk også at købe dem fra game, men kom frem til det samme som eagle. Omend det kun er 39 kroner for mig, men kan være det var billigere da han købte det 
Sonic Lost World rammer Nintendo...
Ugens Downloads: Uge 21 2013
Ny gameplay-trailer med mere fra...
New Super Luigi U udgives d. 20....
LostMagic til Nintendo DS
The Wonderfull 101 lanceres d. 2...
Mario & Sonic at the Sochi 2...
Pikmin 3 udgives d. 26. juli
EA har ingen spil under udviklin...
Ny omgang Nintendo Direct sendes...
Scribblenauts Unmasked annonceret
Ugens Downloads: Uge 20 2013
Pac-man and the Ghostly Adventur...
Sony og Microsofts næste konsoller
N-club: Nye funktioner/opdateringer
Bliv spilanmelder!
Min glade 3DS histoire
Nondo.dk lukket hvorfor?
Kickstarter Tråden
TV-serier
Pokémon spin-offs' potentialer
The Castlevania emne!
Tegneserier/Graphic novels
Jeres dyreste retro køb?
Nyheder på N-club
Wii U boxart kavalkade
V: GBA SP (AGS-101)
En Masse Blandet!!
Zelda II på Game Boy Advance
S: spil til Wii, DS og Dreamcast
S: DS, Wii og PC spil
Gamecube overskud sælges
S/B: SÆLGER UD - Nintendo, PS3, ...
S: PS Vita
K: Office pakke for virksomheder
Tilbudstråden
PS3 60GB Fat (PS2 Kompatibel) by...
B: WiiU til PS3 Super Slim
S: Soul Calibur II HORI Official...