#4
Skrevet 10/07/2025 • Redigeret 10/07/2025
Sandsynligvis meget af samme situation som Mario Kart World; Dvs. at her er tale om mere eller mindre identisk "look" (se eks. den meget karakteristiske "dithering", i stedet for gennemsigtighed, der jo også blev flittigt brugt på Switch 1 for at spare resurser, herunder netop især i Mario Odyssey), men efter bedste overskud så bare forøget fidelity "fladt" efter, hvad den nyere hardware nu end tillader.
Jeg finder det også en nævneværdig udtalelse, at de jo netop nævner voxel-teknologi, som noget, de også brugte på Switch 1-stadiet. (Det kan jo næsten kun henvise til spillets "destruction" system.)
Når de tilgængelige teknikker mellem Switch 1 og 2 GPU'erne, lige undtagen DLSS og raytracing, jo er stort set identiske, vil man jo tænke sig, om der overhovedet er forskel imellem, at "up-size et Switch 1 projekt" som hér, og så reelt lave et Switch 2-spil fra bunden. Men jeg tror godt, at de kan have truffet grundlæggende beslutninger i starten, da det var på Switch 1-stadiet, som de ikke nødvendigvis kan "bakke ud fra", når den nye platform kommer ind halvvejs. De kører jo ekstremt stringente linjer ift. art direction, der kan være grundlæggende elementer dér. Helt grundlæggende beslutninger om gameplay designet, som jo træffes meget tidligt, kan også være for forankrede i Switch 1 CPU'ens begrænsninger (og RAM!), til, at de nødvendigvis har kunnet ændre det senere.
Jeg er dog umiddelbart mere optimistisk, end med Mario Kart World. Kompleksiteten af banerne, lader til at have fået et pænt seriøst spark bagi, ud fra div. pre-release videoer i hvert fald.
Mvh. AndTAR.