Skrevet 15-01-2015 18:41
Så er nomineringerne til årets Academy Awards (af de fleste nok bedre kendt som Oscar-uddelingen) blevet annonceret. Tænkte at vi kunne bruge denne tråd til at diskutere nomineringerne, og senere d. 22. februar (d. 23. herhjemme), diskutere vinderne
Må indrømme at jeg da vist har gået alt for lidt i biografen, for der er godt nok mange på listen, som jeg ikke har set - og adskillige af dem har jeg ikke engang hørt om
ops:
Bedste film
- American Sniper
- The Imitation Game
- Birdman or the Unexpected Virtue of Ignorance
- Selma
- Boyhood
- The Theory of Everything
- The Grand Budapest Hotel
- Whiplash
Bedste instruktion
- Wes Anderson, 'The Grand Budapest Hotel'
- Alejandro González Iñárritu, 'Birdman'
- Richard Linklater, 'Boyhood'
- Bennett Miller, 'Foxcatcher'
- Morten Tyldum, 'The Imitation Game'
Bedste skuespillerinde i en hovedrolle
- Marion Cotillard, 'Two Days, One Night'
- Felicity Jones, 'The Theory of Everything'
- Julianne Moore, 'Still Alice'
- Rosamund Pike, 'Gone Girl'
- Reese Witherspoon, 'Wild'
Bedste skuespiller i en hovedrolle
- Steve Carell, 'Foxcatcher'
- Bradley Cooper, 'American Sniper'
- Benedict Cumberbatch, 'The Imitation Game'
- Michael Keaton, 'Birdman'
- Eddie Redmayne, 'The Theory of Everything'
Bedste skuespillerinde i en birolle
- Patricia Arquette, 'Boyhood'
- Laura Dern, 'Wild'
- Keira Knightley, 'The Imitation Game'
- Emma Stone, 'Birdman'
- Meryl Streep, 'Into the Woods'
Bedste skuespiller i en birolle
- Robert Duvall, 'The Judge'
- Ethan Hawke, 'Boyhood'
- Edward Norton, 'Birdman'
- Mark Ruffalo, 'Foxcatcher'
- J.K. Simmons, 'Whiplash'
Bedste filmatisering
- Paul Thomas Anderson, 'Inherent Vice'
- Damien Chazelle, 'Whiplash'
- Jason Hall, 'American Sniper'
- Anthony McCarten, 'The Theory of Everything'
- Graham Moore, 'The Imitation Game'
Bedste originale manuskript
- Wes Anderson and Hugo Guinness, 'The Grand Budapest Hotel'
- Dan Futterman and E. Max Frye, 'Foxcatcher'
- Dan Gilroy, 'Nightcrawler'
- Alejandro González Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris and Armando Bo, 'Birdman'
- Richard Linklater, 'Boyhood'
Bedste udenlandske film
- Leviathan
- Ida
- Tangerines
- Timbuktu
- Wild Tales
Bedste dokumentar
- 'CITIZENFOUR'
- 'Finding Vivian Maier'
- 'Last Days in Vietnam'
- 'The Salt in the Earth'
- 'Virunga'
Bedste animationsfilm
- Big Hero 6
- The Boxtrolls
- How to Train Your Dragon 2
- Song of the Sea
- The Tale of The Princess Kaguya
Bedste klipning
- American Sniper
- Boyhood
- The Grand Budapest Hotel
- The Imitation Game
- Whiplash
Bedste sang
- 'Everything is Awesome' fra 'The LEGO Movie' (skrevet af Shawn Patterson)
- 'Glory' fra 'Selma' (skrevet af Common og John Legend)
- 'Grateful' fra 'Beyond The Lights' (skrevet af Diane Warren)
- 'I'm Not Gonna Miss You' fra 'Glen Campbell... I'll Be Me' (skrevet af GlenCampbell og Julian Raymond)
- 'Lost Stars' fra 'Begin Again' (skrevet af Gregg Alexander, Danielle Brisebois, Nick Lashley og Nick Southwood)
Bedste musik
- Alexandre Desplat, 'The Grand Budapest Hotel'
- Alexandre Desplat, 'The Imitation Game'
- Johann Johannsson, 'The Theory of Everything'
- Gary Yershon, 'Mr. Turner'
- Hans Zimmer, 'Interstellar'
Bedste filmfotograf
- Roger Deakins, 'Unbroken'
- Emmanuel Lubezki, 'Birdman'
- Dick Pope, 'Mr. Turner'
- Robert Yeoman, 'The Grand Budapest Hotel'
- Lukasz Zal og Ryszard Lenczewski, 'Ida'
Bedste kostumedesign
- The Grand Budapest Hotel
- Inherent Vice
- Into the Woods
- Maleficent
- Mr. Turner
Bedste makeup og hår
- Foxcatcher
- The Grand Budapest Hotel
- Guardians of the Galaxy
Bedste kinematografi
- The Grand Budapest Hotel
- The Imitation Game
- Interstellar
- Into the Woods
- Mr. Turner
Bedste lyddesign
- American Sniper
- Birdman
- Hobbitten: Femhæreslaget
- Interstellar
- Unbroken
Bedste lyd
- American Sniper
- Birdman
- Interstellar
- Unbroken
- Whiplash
Bedste specialeffekter
- Captain America: The Winter Soldier
- Dawn of the Planet of the Apes
- Guardians of the Galaxy
- Interstellar
- X-Men: Days of Future Past
Bedste kortfilm
- Aya
- Boogaloo and Graham
- Butter Lamp
- Parvaneh
- The Phone Call
Bedste animerede kortfilm
- The Bigger Picture
- The Dam Keeper
- Feast
- Me and My Moulton
- A Single Life
Bedste korte dokumentar
- Crisis Hotline: Veterans Press 1
- Joanna
- Our Curse
- The Reaper
- White Earth
Med venlig hilsen Lukas