N-cast #38: Alien Isolati...

Ugens Tilbud: Uge 50 2019

Shantae 5 får titlen Sha...

La-Mulana 1 & 2 udkommer ...

Team 17 afslører Moving ...

Ugens Downloads: Uge 50 2...

De nominerede titler til ...

Two Points Hospital udkom...

Med Nintendos julekalende...

Efterfølgeren til Golf S...

Genial Bergsala Doku

Switch - spilrygter og sp...

Animal crossing switch

Dit seneste køb

Hvad spiller du nu? Hvor ...

Luigi's Mansion 3

[Brætspil]

Switch Online

Pakkeleg 2019

Alternative nyheder

Tilbudstråden

Little samson og Flintsto...

S: Starfox-samling & 3DS-...

V: Little samson og Flint...

S: Luigis Mansion 3 + Lin...

Nintendo konsoller

S: The Legend of Zelda: L...

K: Club Nintendo magasine...

S: Masser af spil

S: Masser af spil

Pixeline: Tåger over Talstrup (Nintendo DS)

Story of Seasons: Trio of Towns

Mario Party: The Top 100

Pokemon Ranger Shadows of Almia (Nintendo DS)

Mario & Luigi: Superstar Saga + Bowsers Minions

De nominerede titler til The Game Awards 2019 afsløret

Skrevet af JOEP - 19-11-2019 19:23

Hvert år hen mod slutningen af året bliver der gjort mange ting op - bedste film, bedste musik, bedste taler, og så selvfølgelig bedste spil. Over de seneste fem år er The Game Awards gået hen og blevet det største arrangement for spil, hvor værten Geoff Keighley præsenterer det bedste af det bedste fra året der næsten gik. Listen over de nominerede spil er nu blevet frigivet, og den kan du se her:

Game of The Year

Control (Remedy/505 Games)
Death Stranding (Kojima Productions/SIE)
Super Smash Bros. Ultimate (Bandai-Namco/Sora/Nintendo)
Resident Evil 2 (Capcom/Capcom)
Sekiro: Shadows Die Twice (From Software/Activision)
The Outer Worlds (Obsidian/Private Division)

Best Game Direction

Control (Remedy/505 Games)
Death Stranding (Kojima Productions/SIE)
Resident Evil 2 (Capcom/Capcom)
Sekiro: Shadows Die Twice (From Software/Activision)
Outer Wilds (Mobius Digital/Annapurna)

Best Narrative

A Plague Tale: Innocence (Asobo/Focus Home)
Control (Remedy/505)
Death Stranding (Kojima Productions/SIE)
Disco Elysium (ZA/UM)
The Outer Worlds (Obsidian/Private Division)

Best Art Direction

Control (Remedy/505)
Death Stranding (Kojima Productions/SIE)
Gris (Nomada Studio/Devolver)
Sayonara Wild Hearts (Simogo/Annapurna)
Sekiro: Shadows Die Twice (From Software/Activision)
The Legend of Zelda: Link’s Awakening (Grezzo/Nintendo)

Best Score/Music

Cadence of Hyrule (Brace Yourself Games/Nintendo)
Death Stranding (Kojima Productions/SIE)
Devil May Cry 5 (Capcom)
Kingdom Hearts III (Square Enix)
Sayonara Wild Hearts (Simogo/Annapurna)

Best Audio Design

Call of Duty: Modern Warfare (Infinity Ward/Activision)
Control (Remedy/505)
Death Stranding (Kojima Productions/SIE)
Gears 5 (The Coalition/Xbox Game Studios)
Resident Evil 2 (Capcom)
Sekiro: Shadows Die Twice (From Software/Activision)

Best Performance

Ashly Burch as Parvati Holcomb, The Outer Worlds
Courtney Hope as Jesse Faden, Control
Laura Bailey as Kait Diaz, Gears 5
Mads Mikkelsen as Cliff, Death Stranding
Matthew Porretta as Dr. Casper Darling, Control
Norman Reedus as Sam Porter Bridges, Death Stranding

Games for Impact

Concrete Genie (Pixelopus/SIE)
Gris (Nomada Studio/Devolver)
Kind Words (Popcannibal)
Life is Strange 2 (Dontnod/Square Enix)
Sea of Solitude (Jo-Mei Games/EA)

Best Ongoing Game

Apex Legends (Respawn)
Destiny 2 (Bungie)
Final Fantasy XIV (Square Enix)
Fortnite (Epic Games)
Tom Clancy’s Rainbow Six Siege (Ubisoft Montreal/Ubisoft)

Best Independent Game

Baba Is You (Hempuli)
Disco Elysium (ZA/UM)
Katana ZERO (Askiisoft/Devoler)
Outer Wilds (Mobius Digital/Annapurna)
Untitled Goose Game (House House/Panic)

Best Mobile Game

Call of Duty: Mobile (TiMi Studios/Activision)
GRINDSTONE (Capybara Games)
Sayonara Wild Hearts (Simogo/Annapurna)
Sky: Children of Light (Thatgamecompany)
What the Golf? (Tribland)

Best Community Support

Apex Legends (Respawn/EA)
Destiny 2 (Bungie)
Final Fantasy XIV (Square Enix)
Fortnite (Epic Games)
Tom Clancy’s Rainbow Six Siege (Ubisoft Montreal/Ubisoft)

Best VR/AR Game

Asgard’s Wrath (Sanzaru Games/Oculus Studios)
Blood & Truth (SIE London Studio/SIE)
Beat Saber (Beat Games)
No Man’s Sky (Hello Games)
Trover Saves the Universe (Squanch Games)

Best Action Game

Apex Legends (Respawn/EA)
Astral Chain (Platinum Games/Nintendo)
Call of Duty: Modern Warfare (Infinity Ward/Activision)
Devil May Cry 5 (Capcom/Capcom)
Gears 5 (The Coalition/Xbox Game Studios)
Metro Exodus (4A Games/Deep Silver)

Best Action/Adventure Game

Borderlands 3 (Gearbox/2K)
Control (Remedy/505 Games)
Death Stranding (Kojima Productions/SIE)
Resident Evil 2 (Capcom)
The Legend of Zelda: Link’s Awakening (Grezzo/Nintendo)
Sekiro: Shadows Die Twice (From Software/Activision)

Best RPG

Disco Elysium (ZA/UM)
Final Fantasy XIV (Square Enix)
Kingdom Hearts III (Square Enix)
Monster Hunter World: Iceborne (Capcom)
The Outer Worlds (Obsidian/Private Division)

Best Fighting Game

Dead or Alive 6 (Team Ninja/Koei Tecmo)
Jump Force (Spike Chunsoft/Bandai Namco)
Mortal Kombat 11 (NetherRealm/WBIE)
Samurai Showdown (SNK/Athlon)
Super Smash Bros. Ultimate (Bandai Namco/Sora/Nintendo)

Best Family Game

Luigi’s Mansion 3 (Next Level Games/Nintendo)
Ring Fit Adventure (Nintendo EPD/Nintendo)
Super Mario Maker 2 (Nintendo EPD/Nintendo)
Super Smash Bros. Ultimate (Bandai Namco/Sora/Nintendo)
Yoshi’s Crafted World (Good-Feel/Nintendo)

Best Strategy Game

Age of Wonders: Planetfall (Triumph Studios/Paradox)
Anno 1800 (Blue Byte/Ubisoft)
Fire Emblem: Three Houses (Intelligent Systems/Koei Tecmo/Nintendo)
Total War: Three Kingdoms (Creative Assembly/Sega)
Tropico 6 (Limbic Entertainment/Kalypso Media)
Wargroove (Chucklefish)

Best Sports/Racing Game

Crash Team Racing Nitro-Fueled (Beenox/Activision)
DiRT Rally 2.0 (Codemasters)
eFootball Pro Evolution Soccer 2020 (PES Productions/Konami)
F1 2019 (Codemasters)
FIFA 20 (EA Sports)

Best Multiplayer Game

Apex Legends (Respawn/EA)
Borderlands 3 (Gearbox/2K)
Call of Duty: Modern Warfare (Infinity Ward/Activision)
Tetris 99 (Arika/Nintendo)
Tom Clancy’s The Division 2 (Massive Entertainment/Ubisoft)

Fresh Indie Game Presented by Subway

ZA/UM for Disco Elysium
Nomada Studio for Gris
DeadToast Entertainment for My Friend Pedro
Mobius Digital for Outer Wilds
Mega Crit for Slay the Spire
House House for Untitled Goose Game

Content Creator of the Year

Courage – Jack Dunlop
Dr. Lupo – Benjamin Lupo
Ewok – Soleil Wheeler
Grefg – David Martínez
Shroud – Michael Grzesiek

Best Esports Game

Counter-Strike: Global Offensive (Valve)
DOTA2 (Valve)
Fortnite (Epic Games)
League of Legends (Riot Games)
Overwatch (Blizzard)

Best Esports Player

Kyle ‘Bugha’ Giersdorf (Immortals, Fortnite)
Lee ‘Faker’ Sang-hyeok (SK Telecom, League of Legends)
Luka ‘Perkz’ Perkovic (G2 Esports, League of Legends)
Oleksandr ‘S1mple’ Kostyliev (Natus Vincere, CSGO)
Jay ‘Sinatraa’ Won (SF Shock, Overwatch)

Best Esports Team

Astralis (CS:GO)
G2 Esports (LOL)
OG (DOTA2)
San Francisco Shock (OWL)
Team Liquid (CS:GO)

Best Esports Event

2019 Overwatch League Grand Finals
EVO 2019
Fortnite World Cup
IEM Katowice 2019
League of Legends World Championship 2019
The International 2019

Best Esports Coach

Eric ‘adreN’ Hoag (Team Liquid, CS:GO)
Nu-ri ‘Cain’ Jang (Team Liquid, LOL)
Fabian ‘GrabbZ’ Lohmann (G2 Esports, LOL)
Kim ‘Kkoma’ Jeong-gyun (SK Telecom T1, LOL)
Titouan ‘Sockshka’ Merloz (OG, DOTA2)
Danny ‘Zonic’ Sørensen (Astralis, CSGO)

Best Esports Host

Eefje “Sjokz” Depoortere
Alex “Machine” Richardson
Paul “Redeye” Chaloner
Alex “Goldenboy” Mendez
Duan “Candice” Yu-Shuang


The Game Awards 2019 løber af stablen den 13. december kl. 2:30 dansk tid og kan følges live på på deres hjemmeside her, eller du kan se det i Youtube-videoen herunder:



Er der nogen overraskelser for dig på listen her?

2
1ups givet

Kommentarer:

#1 - JOEP

Level: 45 (Stone Talus)

19-11-2019 19:26

Tænker det er ret sandsynligt, at Nintendo vinder i kategorien "Best family game"... Smiley Derudover kan jeg ikke rigtigt se, hvor der skulle falde priser af til dem, til trods for et stærkt år på spilfronten.
0
1ups givet

#2 - JOEP

Level: 45 (Stone Talus)

07-12-2019 14:16

Historisk set er der blevet annonceret mange spil under disse shows, og det kommer der også til at blive i år. I hvert fald har værten Geoff Keighley (eller Geoffrey, som jeg gerne vil have ham til at hedde...) meldt ud under en Reddit AMA, at der vil være 10 uannoncerede spil til stede i løbet af showet.

Der er lidt information om de titler, der bliver annonceret, i denne artikel på Gematsu.

Derudover kommer der også en eller anden annoncering vedrørende Warframe.
0
1ups givet

#3 - JOEP

Level: 45 (Stone Talus)

10-12-2019 10:19

Nu er det også blevet afsløret, at selveste Reggie vil dukke op til arrangementet. Han har nok ikke nogen annoncering med sig, men det bliver godt at se noget til ham igen.
0
1ups givet

#4 - HinKyto

Level: 5 (Cheep)

10-12-2019 11:22

Han deltager vel kun som gæst, så det giver mening, at han ikke har noget at annoncere. Er han gået på pension, eller er han fortsat med noget andet?
0
1ups givet

#5 - JOEP

Level: 45 (Stone Talus)

10-12-2019 12:58

Han er skam pensioneret, ja.

Han kommer skam op på scenen for at præsentere en kategori ifølge det officielle tweet.
0
1ups givet

#6 - HinKyto

Level: 5 (Cheep)

10-12-2019 13:08

Okay, så han er med i showet, men mere som en æresgæst end en repræsentant Smiley
0
1ups givet

#7 - JOEP

Level: 45 (Stone Talus)

12-12-2019 14:00

Så er det i nat, det går løs. Det er ikke noget, jeg bliver oppe for at se, men glæder mig til at se de spil, der bliver vist frem. Nogen på linjen, der faktisk vil se det live?
0
1ups givet

#8 - HinKyto

Level: 5 (Cheep)

12-12-2019 15:00

Det er min plan, at jeg skal se det i hvert fald. Er stadig en smule syg, så er måske ikke helt klar i hovedet til det.
0
1ups givet

#9 - Krisp

Level: 18 (Twhomp)

12-12-2019 18:11

Jeg vil heller ikke blive oppe, men jeg er spændt på de 10 nye titler som skulle blive fremvist?
0
1ups givet