Hvad de fire pakker kommer til at indeholde kan du se i listen herunder.
- <b>Master Wind Waker:</b> Udkommer sent i foråret 2016. Indeholder 16 nye My Fairy-kostumer og den nye Adventure Mode "Master" Wind Waker", hvor der også er et nyt adventure battle-scenarium.
- <b>Link's Awakening:</b> Udkommer sommeren 2016. Inkluderer 16 nye My Fairy-kostumer, et nyt område til Adventure Mode med to nye challenge battle-scenarier, en ny spilbar figur og et nyt våben til Linkle.
- <b>Phantom Hourglass & Spirit Tracks:</b> Udkommer efteråret 2016. Giver adgang til 15 nye My Fariy-kostumer samt et nyt område til Adventure Mode med én ny adventure battle og to nye challenge battles. Ydermere gives der et nyt våben til Toon Link.
- <b>A Link Between Worlds:</b> Tilgængelig i løbet af vinteren 2016. 15 nye My Fairy-kostumer plus et nyt område til Adventure Mode med én ny adventure battle og to nye challenge battles. Dertil kommer to yderligere spilbare figurer.
Pakkerne kan selvfølgelig købes hver for sig efter deres udgivelse, men du kan også købe et Season Pass fra udgivelsesdagen, så du er sikret alt indholdet plus et eksklusivt Ganondorf-kostume i Wind Waker-tema.
Hyrule Warriors: Legends er imidlertid ikke det eneste spil, der kommer til at modtage nyt indhold i løbet af året. Der er også noget på vej til Wii U-versionen af Hyrule Warriors. Først og fremmest vil du til sommer kunne købe den tidligere annoncerede The Legends Character Pack, som bringer Linkle, Skull Kid, Tetra, Toon Link, King Daphnes og Ganondorfs trefork (nyt våben) over til brug i Adventure Mode og Free Mode på Wii U. Køber du Hyrule Warriors: Legends til 3DS, så er det denne pakke, der følger en downloadkode med til, men den kan også købes for 90 kr.

Foruden den store karakter-pakke, så vil der blive gjort tre nye DLC-pakker tilgængelige på Wii U, der springer over Master Wind Waker-pakken, men får de tre øvrige. Af naturlige årsager, så er det dog kun figurerne og de nye våben, der er indeholdt i disse pakker, da Adventure Mode har lidt ekstra funktioner i 3DS-udgaven og de nye My Fairy-kostumer ikke findes på Wii U. Det er i den forbindelse i øvrigt vigtigt, at nævne, at du eksempelvis godt kan få det nye våben til Linkle i Link’s Awakening-pakken uden at have købt The Legends Character Pack. Du vil derimod kun kunne spille med det nye våben, og derfor ikke hendes originale crossbows. Ligesom på 3DS, så vil det nye indhold også kunne erhverves i et Season Pass.
Sløret er også blevet løftet for priserne på alt DLC samt de forskellige Season Passes:
- Master Wind Waker Pack (3DS): 15 kr.
- Link’s Awakening Pack (3DS): 52,50 kr.
- Link’s Awakening Pack (Wii U): 37,50 kr.
- Link’s Awakening Pack (3DS + Wii U): 67,50 kr.
- Phantom Hourglass & Spirit Tracks Pack (3DS): 52,50 kr.
- Phantom Hourglass & Spirit Tracks Pack (Wii U): 37,50 kr.
- Phantom Hourglass & Spirit Tracks Pack (3DS + Wii U): 67,50 kr.
- A Link Between Worlds Pack (3DS): 52,50 kr.
- A Link Between Worlds Pack (Wii U): 37,50 kr.
- A Link Between Worlds Pack (3DS + Wii U): 67,50 kr.
- Legends of Hyrule Season Pass (3DS): 112,50kr.
- Legends of Hyrule Season Pass (Wii U): 75 kr.
- Legends of Hyrule Season Pass (3DS + Wii U): 127,50 kr.
Nintendo minder også om, at Medli er er en gratis DLC-figur, der bliver gjort tilgængelig på både Wii U og 3DS, når Master Wind Waker-pakken udgives.
I går udgav Nintendo desuden en trailer, der viser amiibo-funktionaliteten i spillet, men da dette ikke afviger synderligt fra Wii U-udgaven, så undlod vi at gøre en nyhed ud af det. Nu, hvor der i forvejen er en større nyhed om spillet, så kan vi jo til gengæld også lige tilføje denne trailer, da den trods alt indeholder lidt information omkring Wolf Link amiibo'en, der kan købes i sampak med Twilight Princess HD eller for sig selv.
<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/Jt9XxJAY1DI" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Er der noget af dette, der er interessant for dig?