? N-CLUB .DK N N-CLUB B A
Malte Schmidt
Malte Schmidt
29/04/2009

Information om Red Steel 2

Information om Red Steel 2
Da Wii'en udkom i Europa tilbage i december 2006, var et af de spil, som kunne købes lige fra starten, førstepersons skydespillet Red Steel. Der er efterfølgende blevet annonceret en 2'er, og information omkring spillet er begyndt at blive offentliggjort.

Spillet vil understøtte Nintendos nye udstyr til Wii Remoten, MotionPlus, hvilket vil resultere i en mere præcis styring. Da man både vil benytte sig af skydevåben og samuraisværd i spillet, kan dette være et stort plus.

Red Steel 2 vil foregå i det vilde vesten, og spillets grafik må siges at have taget en drejning fra det første spil i serien. Grafikken vil nemlig være det, der kaldes cel-shading. Altså en tegneserielignende grafik, som vi bl.a. kender fra spil som The Legend of Zelda: The Wind Waker og Tales of Symphonia.

Spillet har ikke fået udgivelsesdato endnu, men der vil naturligvis være mere information omkring spillet her på siden, så snart vi ved mere.
0
1ups givet
Del:
Join os på Discord

Kom med i vores aktive Nintendo community og chat med andre Nintendo fans!

Kommentarer

Ingen kommentarer endnu

Vær den første til at kommentere!

Log ind for at kommentere

Du skal være logget ind som medlem for at skrive kommentarer.

Log ind på N-club
Seneste kommentarer
Switch 2 stiger i pris ti...
af JOEP - 1 dag siden
Lanceringstrailer for Mix...
af Jonezy - 2 dage siden
Alle Switch-spil ved Futu...
af JOEP - 2 dage siden
Nintendo præsenterer salg...
af JOEP - 2 dage siden
LEGO Batman: Legacy of th...
af Raxia - 3 dage siden
Nintendo annoncerer Star ...
af Andreas Tarding - 3 dage siden
Mina the Hollower udgives...
af ChampionOfWhat - 4 dage siden
The Legend of Heroes: Tra...
af ChampionOfWhat - 5 dage siden
Ny Tales of Arise: Beyond...
af JOEP - 6 dage siden
Elementallis ude nu på Sw...
af [8-Bit] MoNkEy - 9 dage siden
Mario Shop