De fleste af os husker nok Super Mario Bros.-filmen fra starten af 1990'erne, og siden den film har det været meget få af Nintendos serier, der har ramt det store lærred. For et par år siden blev det dog annonceret, at Illumination (studiet bag Grusomme Mig og Minions) ville stå for en animeret Super Mario-film, men nu har Nintendos CEO Furukawa i et interview meldt ud, at de kigger på, hvilke andre spilserier der kunne give mening at lave om til film eller serier.
Det kan du læse mere om her.
Hvilke Nintendo-serier kunne du se fungere som film eller serie?
Læs videre
N-cast #292: Sprudlende Starfox flyver os på sommerferie
10 dage siden
N-cast #291: Seerne har talt, Nintendo vandt #notE3
24 dage siden
N-cast #290: Nintendo Direct 2026 reaktion, hvad sker der!?
11/06/2026
Nintendo får en bøde for Joy-Con-problemer
09/06/2026
Ny Nintendo Direct i morgen kl. 16:00
08/06/2026
Join os på Discord
Kom med i vores aktive Nintendo community og chat med andre Nintendo fans!
Kommentarer 1
Log ind for at kommentere
Du skal være logget ind som medlem for at skrive kommentarer.
JOEP
#1Udover det kunne jeg godt se en animeret actionserie med Star Fox fungere glimrende, sådan en af dem der med 30 minutter lange afsnit, som ikke nødvendigvis fortæller en sammenhængende historie.
Splatoon-universet har også nogle oplagte muligheder for en tegnefilmsserie, men er dog ikke noget, der drager mig lige umiddelbart.
Jeg vil gerne se mere til Pokémon i stil med Detective Pikachu.
Fire Emblem er næsten allerede serier, så det vil være en ret oplagt titel at smide på bordet. Og så er der Metroid, der naturligvis også ville fungere ret godt.
En Donkey Kong-film kunne være meget sjov, tænker jeg.
Og så er der de lidt mere obskure titler: Pikmin, Kirby og F-Zero. Der kunne være potentiale her.