De to Game Boy Color-spil, The Legend of Zelda: Oracle of Seasons og Oracle of Ages, er som bekendt på vej til Virtual Console på Nintendo 3DS, hvor Japanerne nu har kunnet hente dem i et par måneder. Under sidste uges Nintendo Direct blev den europæiske udgivelsesdato endelig lagt fast, og vi skal nu kun vente en god måneds tid endnu.
Oracle-spillene blev udviklet af Capcom, og tilsyneladende udførte de deres første job med Zelda-serien godt nok, for sidenhen var de involveret i udviklingen af Four Swords og The Minish Cap. Det specielle ved netop Oracle-spillene er, at de er forbundne med hinanden på en sådan måde, at spilleren kan overføre specifikke items og åbne op for ekstra indhold, ”den rigtige slutning”, ved at indtaste koder fra det ene spil i det andet, og nogen vil måske vide, at der oprindeligt skulle have været tre Oracle-spil, men at dette blev for komplekst for udviklingsholdet.
<iframe width="560" height="315" src="http://www.youtube.com/embed/tOxo70agstc?feature=player_detailpage" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Til trods for, at spillene er forbundne kan de sagtens spilles hver for sig, og har du dem begge er rækkefølgen hvori du spiller dem også ligegyldig.
Begge spil udgives på 3DS’ens eShop d. 30. maj. Er det nogle du har tænkt dig at købe?
Læs videre
Åbningssekvensen til Yoshi and the Mysterious Book delt
1 dag siden
Nyt indhold kommer til Street Fighter 6 den 28. maj
1 dag siden
The Adventures of Elliot: The Millenium Tales får ny demo - ny trailer udsendt
1 dag siden
Nintendo annoncerer mobil-spillet Pictonico - udkommer 28. maj
1 dag siden
The Thing og Cyclops på vej til Marvel Cosmic Invasion
2 dage siden
Join os på Discord
Kom med i vores aktive Nintendo community og chat med andre Nintendo fans!
Kommentarer
Ingen kommentarer endnu
Vær den første til at kommentere!
Log ind for at kommentere
Du skal være logget ind som medlem for at skrive kommentarer.