? N-CLUB .DK N N-CLUB B A
Zone
Zone
14/05/2020

Paper Mario: The Origami King annonceret - udkommer d. 17. juli

Paper Mario: The Origami King annonceret - udkommer d. 17. juli
Nintendo har i dag, nærmest ud af ingenting, annonceret et nyt Paper Mario-spil til Switch på Twitter. Det nye spil i serien hedder Paper Mario: The Origami King og udkommer allerede d. 17. juli i år. Nintendo udsendte samtidig en annonceringstrailer for spillet:



I traileren ser vi Prinsesse Peach, som en origami-figur, fremfor hendes almindelige papirsudseende. Hvad der er sket er ikke til at vide, men hun er vist ikke helt sig selv. Traileren viser en række elementer fra spillet, blandt andet et verdenskort man kan bevæge sig rundt på via køretøjer og hvad der måske kan være et nyt kampsystem til serien. Hvordan Marios nye eventyr eller udfolder sig, får vi nok at se når vi kommer tættere på spillets udgivelse i juli.

Er du glad for at se et nyt spil i Paper Mario-serien? Fortæl os din mening om annonceringen og om traileren i kommentarerne.
4
1ups givet
Del:
Join os på Discord

Kom med i vores aktive Nintendo community og chat med andre Nintendo fans!

Kommentarer 9

JOEP
14/05/2020
Out of nowhere! Fedt med en udgivelse så tæt på.
0
Nemy
14/05/2020
Ja det er fedt! Desværre nok også et tegn på, at vi ikke får en Direct, som jo også næsten var bekræftet
1
JOEP
14/05/2020
Lidt mere fra kampsystemet:
.
2
JOEP
14/05/2020
Nu fik jeg lige tid til at se lidt nærmere på det - og nej, hvor blev jeg ked af det, da jeg så den trailer, jeg selv postede lige ovenfor - det ser ud til, at de nok engang har fundet et åndssvagt gimmick til kampsystemet. Colour Splash var OK, men det manglede altså noget sjæl og dybde. Efter sigende er det dog et spil, der minder langt mere om Paper Mario 64 og Thousand Year Door end om de nyere titler, så det efterlader da lidt håb.
0
DragonTail
15/05/2020
Er også ret nervøs for kampsystemet. Synes det ser lidt for mærkeligt ud.
1
Fawful
15/05/2020
Jeg er meget neutral omkring det indtil videre. Er hverken begejstret eller skuffet. Ser frem til at se mere fra det.

I forhold til Paper Mario generelt, så jeg hellere, at man lavede et spil i Mario & Luigi serien på Switch. Den serie er bare genial Smiley
1
BroSmash
17/05/2020
En kedelig sommer ser ud til at være blevet bedre Smiley
0
Krisp
17/05/2020
Jeg har ikke spillet Paper Mario, siden jeg næsten kom igennem det til Wii'en i sin tid. Smiley. Jeg tror jeg stoppede næsten inden slutningen.

Ved ikke om jeg hopper på dette her, men jeg er åben for muligheden indtil videre. Smiley.
0
The ultimate beast
18/05/2020
Jeg har fortsat en åben indstilling til kampsystemet. Det ser ret gimmicky ud, men vi ved slet ikke noget om, hvordan det bliver brugt igennem spillet. Selv de game Paper Mario spil har altid haft mange gimmicks ift. traditionelle RPG'er. Jeg har ikke mistet håbet endnu, hvis Nintendo kan gøre noget kreativt med det Smiley
0
Log ind for at kommentere

Du skal være logget ind som medlem for at skrive kommentarer.

Log ind på N-club
Seneste kommentarer
Nintendo præsenterer salg...
af JOEP - 6 timer siden
Discounty-udvidelsen Peop...
af Raxia - 15 timer siden
Prøv NBA 2K26 ganske grat...
af Raxia - 15 timer siden
Moonlighter 2: The Endles...
af JOEP - 1 dag siden
Ny trailer for 007 First ...
af JOEP - 1 dag siden
Minecraft får Switch 2-ud...
af JOEP - 1 dag siden
The Elder Scrolls IV: Obl...
af JOEP - 2 dage siden
Lanceringstrailer for Sta...
af JOEP - 3 dage siden
Se mere til LEGO Donkey K...
af Mr. Mario - 3 dage siden
Fire Emblem: Fortune's We...
af Jonezy - 3 dage siden
Mario Shop