Disney Speedstorm er nu g...

Hellboy Web of Wyrd udgiv...

N-club Streams: Uge 39

Dragon Quest Monsters få...

Nickelodeon All-Star Braw...

Ghostbusters: Spirits Unl...

LEGO annoncerer LEGO Pira...

Den fysiske udgave af Pik...

Gameplay-trailer for Faer...

Se animeret prolog til So...

F-Zero 99

Spil på vej til Switch

Pokémon Scarlet & Violet

Gode Wii-spil at spille m...

Danske retro forhandlere

Tetris 99

Switch - spilrygter og sp...

Alternative nyheder

Stemmen bag Ash: det har ...

Sony og Microsofts næste...

Tilbudstråden

K: Diverse 3ds spil

V: Wii U Basic med Wii Fi...

S: Starlink inkl figur og...

S: Mario samlerting

GBxCart eller lignende GB...

Switch spil købes

S Bayonetta 3

K> NEW 2DS/3DS PAL (ubru...

S:Mario rabbids sparks of...

Mario Party: The Top 100

Story of Seasons: Trio of Towns

N-club Juletema 2018

Pixeline: Tåger over Talstrup (Nintendo DS)

Pokemon Ranger Shadows of Almia (Nintendo DS)

Så åbner Copenhagen eSport Forening

Skrevet af Zøvnig - 04-03-2008 19:29

Copenhagen eSport Forening åbner dørene på Islands Brygge, og byder velkommen til alle Københavns computerspils-interesseret. Der vil blive afholdt arrangementer i de fleste populære computerspil, og både børn og voksne er velkommen. Copenhagen eSport Forening har modtaget ca. kr. 200.000,- af Kultur- og fritidsforvaltningen til at starte foreningen op. Pengene vil gå til foreningens opstartsfase indtil foreningen har medlemmer nok til at være selvkørende.

Foreningen åbner dørene til Københavns første forening, med interesse i computerspil. Du kan melde dig ind og deltage i turneringer, kampe og lan i de mest populære computerspil. Der vil være mulighed for at prøve at spille sammen med andre ligesindede, samt udveksle erfaringer. Så render du rundt med en computerspiller i maven, eller gemmer dig hjemme på værelset, så er her den perfekte mulighed for at komme ud og lære nye ting – eller dele den viden du har med andre.

Foreningen vil have åbent et par dage om ugen, hvor folk kan komme og deltage i aktiviteterne, og der vil løbende være ekstra aktiviteter/events som man kan melde sig til.

Formand for foreningen, Janus Bengtsson udtaler:

”Initiativet er lavet for at have et samlingssted i København, hvor computerspils interesseret kan mødes om deres fælles interesse. Der vil være fokus på underholdning og fællesskab omkring computerspil mm., men samtidigt få et ansvarligt forhold til computerspil imens man udvikler sine sociale kompetencer. Stedet er for både børn og voksne, og vi opfordrer gerne forældre til at deltage sammen med deres børn. GamingSchool stiller lokaler, udstyr og spil til rådighed, så vi vil altid have det sidste nye indenfor computerspil og udstyr. Vi har taget ”less but better” konceptet til os, så vores medlemmer kan deltage i nogle faste tidsrammer, og undgå passiv tid foran computeren. Udover vores almindelige aktiviteter, vil vi også arrangere ture til andre foreninger. F. eks prøve at spille ”ultimate frisbee”(fysisk aktivitet) eller spille mod andre esports foreninger. ”N-club bringer denne nyhed i forbindelse med det samarbejde vi er indgået med Gaming-School Copenhagen, Copenhagen eSport - Foreningen med flere. Meningen med samarbejdet er at udbrede eSporten i Danmark. Derfor vil i fremover kunne støde på nyheder herinde der har relevans, for hele det danske spil community.

0
1ups givet

Kommentarer:

#1 - Jainay

Level: 2 (Keese)

04-03-2008 19:46

Lyder som en genial ide. Virkelig. Jeg har savnet sådan noget her. Nu får vi så bare lige at se hvor meget jeg kommer til at bruge det XD Jeg er mere end konsol-gamer. Ikke PC. Men nu ved jeg så heller ikke helt, har de konsoller derinde?
0
1ups givet

#2 - Nintendo Power

Level: 1 (Goomba)

04-03-2008 19:57

jeg bor i jylland. er det der så også tilgængeligt for mig??
0
1ups givet

#3 - Togbis

Level: 16 (Space Pirate)

04-03-2008 19:57

Selvfølgelig skulle det lige ligge i København SmileySmiley
0
1ups givet

#4 - WiiMand

Level: 1 (Goomba)

04-03-2008 20:04

hvorfor laver de ikke en her i ÅrhusSmiley
0
1ups givet

#5 - BecelClaes

Level: 18 (Twhomp)

04-03-2008 20:09

Damn! Jeg er til japansk hver onsdag, så jeg kan ikke komme derude.

Men Jainay, hvis du nu tjekker deres side ud, så står der at de har alle 3 next-gen konsoller og nogle PCer med 24 tommers skærme.
0
1ups givet

#6 - BecelClaes

Level: 18 (Twhomp)

04-03-2008 20:24

Næh, for vi københavnere skal have alt i nærheden af os, Geloka. Og jeg har det egentligt fint med det, Smiley
0
1ups givet

#7 - Rotjen

Level: 1 (Goomba)

04-03-2008 20:44

Terrificy: Amen to that brother Smiley

Er det ikke bare en masse CS-proffer??
Der plejede det at være Smiley ............

-Rotjen,,
0
1ups givet

#8 - Jainay

Level: 2 (Keese)

04-03-2008 20:47

Well, hvis de har konsol spil. Og GODE konsol spil. Så skal jeg nok være der en gang imellem XD Og pwne folk i diverse random games! OMFG! Guitar Hero 3... <3333 DET SKAL DE HAVE!! *savle*
0
1ups givet

#9 - Shajita

Level: 28 (Skeeter)

04-03-2008 21:05

cool men... er det Nintendo spil? >_>
I pretty much SUCK at PC games Smiley
0
1ups givet

#10 - Bengtsson

Level: 1 (Goomba)

04-03-2008 21:35

jo der er bl. a. guitar hero
0
1ups givet

#11 - Lukas Skywalker

Level: 25 (Kokiri)

04-03-2008 22:43

Kunne være mega fedt hvis det lagde i Jylland Smiley
0
1ups givet

#12 - Goodtimes

Level: 1 (Goomba)

04-03-2008 23:34

Det lyder virkelig genialt. Specielt det der med frisbee!
0
1ups givet

#13 - L0rd Doxah

Level: 1 (Goomba)

05-03-2008 03:34

Bare der er RTS spil

i så tilfælde

I'll be there to OWN YOU ALL
0
1ups givet

#14 - stelzig

Level: 23 (Skree)

05-03-2008 12:51

I luv ultimate. Smiley

Hvis bare ssbm var mere populært i DK Smiley
0
1ups givet