#TETRIS99 will be available in stores on 20/09! This physical version will include all content from the Big Block DLC. @Tetris_Official pic.twitter.com/O55s2Yy03m
— Nintendo of Europe (@NintendoEurope) 9 juillet 2019
Foruden den normale Batlle Royal-mode får du med spillets Big Block DLC mulighed for at spille offline mod 98 bots, ligesom du kan spille en marathon-mode hvor du kan prøve på at sætte så høj en score som muligt.
Senere på året tilføjes i øvrigt offline multiplayer-dele til spillet som del af samme DLC-pakke, og der kan du spille Local Arena, hvor op til otte spillere kan spille mod hinanden, eller kaste dig ud i 2P Share Battle, hvor to spillere deller Joy-Cons og spiller sammen.
Nintendo oplyser ingen pris, men DLC-pakken står til 75 kr. og et 12-måneders abonnement til Nintendo Switch Online koster 150 kr., så 225 kr. (eller måske lidt mindre) er et godt bud.
Udover annonceringen af den fysiske pakke, så er det nu også kommet frem, at vi også her i Europa har muligheden for at åbne op for et særligt Splatoon-tema til spillet i weekenden. For at gøre dette skal man opnå minimum 100 point i eventperioden fra fredag kl. 9.00 til mandag kl. 8.59.

Hvordan temaet ser ud i praksis, det kan du se i nedenstående video.
Kunne dette få dig til at abonnere på Nintendo Switch Online, hvis du ikke gør det i forvejen, eller kunne det måske være vejen til at forny dit abonnement senere på året? Skal du deltage i weekendens event for at åbne op for det nye tema til spillet?
JOEP
#1