No Man's Sky udgives til ...

Gameplay-trailer for A Pl...

Se Nintendo Direct Mini: ...

Indtryk af Nintendos E3 2...

N-club Streams: Uge 26

LEGO Brawls udkommer 2. s...

Roller Champions ude på ...

Ny Sonic Origins-trailer ...

Få ekstra indhold i Sunb...

N-cast #138: Rammer Strik...

Mario + Rabbids Sparks of...

Monster Hunter Rise

Hvem er han?

Xenoblade Chronicles 3

Spiller du stadig Gamecub...

Fem indier at se frem til

Spil på vej til Switch

Cuphead

Mario Strikers: Battle Le...

Mario Kart Tour

Tilbudstråden

K: The Legend Of Zelda: T...

S: Starlink inkl figur og...

Manualer til Gamecube spi...

K: Zelda BotW

Wii U

S: Shin Megami Tensei V

K: Shin Megami Tensei V

B: 2 Nintendo Switch spil

V: Gameboy Advance SP ags...

Story of Seasons: Trio of Towns

N-club Juletema 2018

Pixeline: Tåger over Talstrup (Nintendo DS)

Mario Party: The Top 100

Pokemon Ranger Shadows of Almia (Nintendo DS)

The Legend of Zelda: Skyward Sword HD annonceret – udgives d. 16. juli

Skrevet af KJ85 - 18-02-2021 00:28

Med The Legend of Zelda-seriens 35-års jubilæum i mente, så havde flere forventet, at vi i aftenens præsentation ville få noget at se til serien, og de fik ret. Det blev ikke til noget fra opfølgeren til Breath of the Wild, men Eiji Aonuma kunne i stedet afsløre et HD-remaster af Skyward Sword fra 2011, og det kan du se i videoen herunder.The Legend of Zelda: Skyward Sword HD får en udgivelse til sommer, d. 16. juli, og i samme ombæring udgives et sæt særlige Joy-Cons med Skyward Sword-tema. Hvordan disse der ud, det kan du se nedenfor.Kommer du til at købe Skyward Sword til Switch, eller vil du hellere bare have fingrene i de særlige Joy-Cons?

2
1ups givet

Kommentarer:

#1 - HinKyto

Level: 7 (Korok)

18-02-2021 01:06

Det var godt nok... undervældende. Jeg havde håbet på lidt mere for Zelda's 35 års-jubilæum. Og så til fuld pris...
1
1ups givet

#2 - [8-Bit] MoNkEy

Level: 31 (ChuChu)

18-02-2021 01:09

^Springer nok også dette spil over lige til at begynde med, da jeg har gennempryglet det til Wii'en en masse.
Men de to joy cons MÅ jeg altså eje! Smiley

0
1ups givet

#3 - JOEP

Level: 48 (Magikoopa)

18-02-2021 06:41

Fedt at de har fået det til at virke uden motion controls, så er der nok flere, som giver det en chance. Men det bliver et nej tak herfra, jeg har spillet det, og så godt var det nu heller ikke. Selve dungeons / jord-banerne var egentlig fine nok, men det var bare lidt for meget baner og lidt for lidt Zelda.
0
1ups givet

#4 - DragonTail

Level: 6 (Cucco)

18-02-2021 07:22

Skal have både spillet og joy cons Smiley det bliver fedt at genopleve efter 10 år Smiley
0
1ups givet

#5 - ThePatrickBay

Level: 33 (Hammer Bro)

18-02-2021 08:21

Helt enig med DragonTail. Jeg nåede aldrig at gennemføre det på Wii'en, så har lidt gået og ventet på muligheden for at spille det igen i HD. Det bliver sgu en fornøjelse. Joy-Con'ene ser virkelig også fede ud! Er meget spændt på button mappingen, om det fungerer ordentligt i praksis, eller om jeg bare ender med at spille det med motion controls.
0
1ups givet

#6 - Jonezy

Level: 18 (Twhomp)

18-02-2021 09:14

Ikke lige så mega Zelda beundrer som resten af klubben, men kunne godt lure på den her. Købte det til WiiU og nåede kun en eller to dungeons. Har været på min unfinished business liste længe. Smiley
0
1ups givet

#7 - Fawful

Level: 18 (Twhomp)

18-02-2021 09:24

Se, det var en god nyhed for mig, som jeg havde håbet på.

Jeg købte originalen (inkl. den fede guld wiimote!), men jeg nåede aldrig længere end starten. Den grimme grafik i den lave opløsning på en fladskærm kunne jeg dengang simpelthen ikke holde ud at se på. Det var en af grundende til, jeg desværre faldt af hurtigt, selvom jeg synes spillet er lovende. Jeg har i mange år håbet på et HD remake, og nu sker det!

Både Wind Waker HD og Twilight Princess HD udkom 10 år efter originalen, så jeg har hele tiden fundet det naturligt med Skyward Sword HD i 2021.

Dette er et sikkert køb fra min side! Smiley De fede joycons skal lige overvejes lidt endnu Smiley
0
1ups givet

#8 - KJ85

Level: 58 (Tektite)

18-02-2021 09:24

Jeg ved godt, at jeg er kontroversiel her, men jeg kan nu bedre lide dette spil end Breath of the Wild.

Det skyldes mest af alt, at det tiltaler mig mere at have spil, der har en klar vej frem, hvorimod store åbne verdener er pest, da der er alt for meget at give sig til. Derfor er Breath of the Wild også det eneste Zelda-spil i min samling, som jeg ikke har fået gennemført.

Angående selve spillet, så har jeg gennemført det på Wii i sin tid, og er ikke sikker på, hvorvidt jeg vil samle det op igen nu..
1
1ups givet

#9 - Jonezy

Level: 18 (Twhomp)

18-02-2021 09:37

@KJ85

Jeg har samme opfattelse af open world spil. De er al for overvældende for mig.

Har ikke spillet BotW, men det lader til at have en mere chillet tilgang til det, så har faktisk overvejet at give det et forsøg. Især når det nu er Klubbens uofficielle yndlingsspil.
0
1ups givet

#10 - AND

Level: 35 (Lakitu)

18-02-2021 19:44

Skyward Sword - ak, trods directens forsøg på at bygge bro mellem dette spil og BotW, så er det da klart det spil i serien, der minder mindst om BotW, med sin lineære struktur, tomme overworld og... årh, dare I say it - Fi!

Worst. Zelda. Ever! Smiley
1
1ups givet

#11 - JOEP

Level: 48 (Magikoopa)

18-02-2021 20:13

Spillet understøtter amiibo ifølge Nintendos egen hjemmeside - men der er ingen indikation af, hvordan de understøttes. Jeg tænker dog, det er det sædvanlige - få forskellige items osv. ved indlæsning af relevante amiibo.
0
1ups givet