Det kommende The Legend of Zelda til Wii er et af de største spil i år, men der er desværre ikke ret meget info om det på tidspunktet. Alligevel nævnte Eiji Aonuma fra Zelda-holdet det i den seneste udgivelse af Famitsu, hvor han diskuterer spillet generelt. Hvad synes du om disse små detaljer?
• Aonuma siger endnu engang, at spillet vil fremvises til E3 og muligvis være spilbart.
• Aonuma og hans hold arbejder så hårdt de kan for at få spillet udgivet så hurtigt som muligt i år.
• Aonuma fortæller, at udviklingsprocessen er nået langt det seneste år.
• Aonuma bekræfter igen, at spillet skal spilles eksklusivt med Wii MotionPlus. "Efter at have lavet det kompatibelt, virker det bare så naturligt. Links sværd og din controller bliver ét."
• Aonuma indrømmer, at kampene i spillet kan være puzzles i sig selv.
• Aonuma nævner til sidst, at Spirit Tracks i virkeligheden var en forår 2010 titel, men han fik holdet presset nok til at kunne udgive det sidste år.
Hold øje med N-club for flere nyheder om det kommende Zelda!
Læs videre
Join os på Discord
Kom med i vores aktive Nintendo community og chat med andre Nintendo fans!
Kommentarer
Ingen kommentarer endnu
Vær den første til at kommentere!
Log ind for at kommentere
Du skal være logget ind som medlem for at skrive kommentarer.