KuvertNy trailer for No Sleep f...

KuvertStreet Fighter 6 er klar ...

KuvertRune Factory: Guardians o...

KuvertStory of Seasons: Grand B...

KuvertSonic x Shadow Generation...

KuvertFast Fusion får sin før...

KuvertN-club Streams: Uge 17

KuvertFast Fusion suser ind på...

KuvertCyberpunk 2077 Ultimate E...

KuvertNintendo Switch 2: Annonc...

KuvertHvad spiller du nu? Hvor ...

KuvertSuper Mario Bros NES på ...

KuvertNintendo Switch 2

KuvertSpil på vej til Switch

KuvertSwitch 2 - hvilke spil kÃ...

KuvertMario Kart World-tråden

KuvertSwitch 2 - spilrygter og ...

KuvertSpil på vej til Switch 2

KuvertSwitch 2 - rygter og disk...

KuvertAlternative nyheder

KuvertSwitch dock sælges

KuvertTilbudstråden

KuvertK: Pokemon Fire Red

KuvertS: Switch spil + amiibo

KuvertK: Diverse 3ds spil

KuvertV: Wii U Basic med Wii Fi...

KuvertS: Starlink inkl figur og...

KuvertS: Mario samlerting

KuvertGBxCart eller lignende GB...

KuvertSwitch spil købes

N-club Juletema 2018

Mario Party: The Top 100

Story of Seasons: Trio of Towns

Pixeline: TÃ¥ger over Talstrup (Nintendo DS)

Pokemon Ranger Shadows of Almia (Nintendo DS)

Banjo-Kazooie XBLA uden Nintendo credits

Banjo-Kazooie XBLA uden Nintendo credits

Skrevet af aidbit - 25-09-2008 22:21

Microsoft har fjernet ethvert spor af Nintendo fra Xbox Live Arcade titlen.

Spilstudiet RARE udgav i sin tid den populære Banjo-Kazooie serie til Nintendo 64. Seriens titler høstede en stor fanskare. Netop denne succes gav anledning til at Microsoft opkøbte firmaet, i håb om at kunne føre denne fanskare videre mod deres platform, nemlig Xbox. Nintendo-ejere så derfor aldrig en fortsættelse på serien.

Microsoft offentliggjorde dog Banjo-Kazooie 3 i 2006, og sidenhen fik navnet dets officielle titel, nemlig Banjo-Kazooie: Nuts & Bolts, som vil udkomme ved dette års juletid.

I et forsøg på at få lokket flere interesserede til, annoncerede Microsoft ved dette års E3 at Nintendo 64 titlen Banjo-Kazooie rammer Xbox 360 Live Arcade. Spillet nærmere sin udgivelse og der blev således i morges lækket en gameplay video, der fremviser at Microsoft har fjernet ethvert spor af Nintendo fra spillet. Dette sker på trods af at Microsoft i sin tid lovede at spillet ville være intakt med Nintendo under credits.

Videoen er at finde her:


[i]Skrevet af anonym
Godkendt af BJ[/i]

0
1ups givet

Kommentarer:

Lukas Skywalker

#1 - Lukas Skywalker

Level: 25 (Kokiri)

25-09-2008 22:25

Lidt... Svinsk?
0
1ups givet
powerfull499

#2 - powerfull499

Level: 18 (Twhomp)

25-09-2008 22:25

Kilde, udover YouTube, for jeg har aldrig hørt noget om denne sag Smiley
0
1ups givet
aidbit

#3 - aidbit

Level: 27 (Beetle)

25-09-2008 22:26

De er nogle banditter
0
1ups givet
Jainay

#4 - Jainay

Level: 2 (Keese)

25-09-2008 22:28

Jeg forstår heller ikke hvorfor Nintendo SKAL have credit? Var de med til at udvikle spillet, eller blev det ikke bare udgivet til konsollen? Altså, fordi et spil bliver genudgivet til en anden konsol, skal den ANDEN konsols firma da ikke have credit på NOGEN måde. Hvis de var med til at producere spillet, er det noget værre humbug.
0
1ups givet
Lukas Skywalker

#5 - Lukas Skywalker

Level: 25 (Kokiri)

25-09-2008 22:31

Jainay - Mener at Microsoft sagde at de ikke ville ændre det - det er det der er problemet Smiley
0
1ups givet
ZerX

#6 - ZerX

Level: 1 (Goomba)

25-09-2008 22:31

Fik aldrig spillet det spil i sin tid til N64 så skal helt klart have det til XBLA Smiley btw jeg er fuldstændig ligeglad med producenterne af de forskellige spil bare spillene er gode Smiley
0
1ups givet
Grauling

#7 - Grauling

Level: 23 (Skree)

25-09-2008 22:33

ja men det er jo licens by nintendo og er jo fra 64 så syndes også det er rimlig surt.
0
1ups givet
aidbit

#8 - aidbit

Level: 27 (Beetle)

25-09-2008 22:40

Ekstra kilder findes her:
http://gonintendo.com/?p=57191
http://computerandvideogames.com/article.php?id=197876

0
1ups givet
arnel925

#9 - arnel925

Level: 5 (Cheep)

25-09-2008 22:47

Det spil skal spilles på nintendo 64 efter min mening. Men lidt synd at det ikke udkommer på wii... Har brugt timer og atter timer på det spil og det er vigtigt man husker alt hvad der sker i spillet hehe uden at siger for meget til dem som ikke har spillet spillet.
0
1ups givet
Destructo

#10 - Destructo

Level: 3 (Koopa-Troopa)

25-09-2008 23:02

Jeg er fantastiskt ligeglad, for at være helt ærlig. Spillede Nintendo overhovedet nogen anden rolle end blot at stå for udgivelsen af spillet?
0
1ups givet
Hyuuga

#11 - Hyuuga

Level: 1 (Goomba)

26-09-2008 00:19

Tja så burde det vel også kunne lade sig gøre at GoldenEye kommer til XBLA. kunne være nice ^^
0
1ups givet
Tupiaz

#12 - Tupiaz

Level: 1 (Goomba)

26-09-2008 00:26

Hvorfor i alverden skulle MS tillade gratis reklame for en konkurent på deres maskine. Hvis folk synes det er unfair lever folk på en lyserød sky når det kommer til hvordan market virker.
0
1ups givet
Morztan

#13 - Morztan

Level: 1 (Goomba)

26-09-2008 08:17

øhhh. Han spiller da stadig gameboy i starten?
0
1ups givet
CAPTAIN N

#14 - CAPTAIN N

Level: 16 (Space Pirate)

26-09-2008 13:49

Ja jeg mener også jeg ser en gameboy xD
Men så vidt jeg husker var der utrolig mange små ting i spillet. gad vide om Rare har fjernet det hele

OG gad vide om de stadig har beholdt STOP´N SWOP Smiley det kunne jo godt tænkes at det kunne bruges til noget her 10 år efter hvor teknologien er mere moden til detSmiley
0
1ups givet
E

#15 - E

Level: 4 (Stalkid)

26-09-2008 15:01

Jeg synes nu det er svinsk af Microsoft at gøre det på denne måde.. Nye spillere, som ikke har spillet det til N64 ville jo få den opfattelse, at det er Microsoft, der står bag, hvilket det ikke er. I mine øjne ser det ud som om Microsoft tager æren for spillet(i forhold til nye spillere self.), og jeg hader sådan nogetSmiley
0
1ups givet
Tupiaz

#16 - Tupiaz

Level: 1 (Goomba)

26-09-2008 15:36

Hvorfor skulle Nintendo have æren, det er rare som har lavet det og udviklet det, det er rares egne karaktere, i dag er rare eget af MS, så B&K faktisk mere MS end Nintendo.
0
1ups givet
Pense007

#17 - Pense007

Level: 1 (Goomba)

26-09-2008 16:19

The E: Nintendo har sgu da anyway ikke udviklet spillet, det har Rare jo. At det så har udkommet til N64, er da fuldstændig ligegyldigt. Det er da bare godt, at flere spillere får mulighed for at spille dette dejlige spil. Smiley
0
1ups givet
Kragh

#18 - Kragh

Level: 3 (Koopa-Troopa)

26-09-2008 18:08

Det er et smukt spil, der simpelthen spreder glæde til folket!
0
1ups givet
Shajita

#19 - Shajita

Level: 28 (Skeeter)

26-09-2008 19:50

hmm? jeg kan ikke se at der mangler noget Nintendo nogen steder.
Selv Game boy'en er stadig med og han sprang jo introen over så vi fik ikke at se om der stod NINTENDO på Mumbo Jumbo's Xylufon (tror jeg det hedder ^^')
Screw it, glæder mig til at samle denne title op og spille det på min X-box Live Arcade, specielt med min 360 controller.
Misforstå mig ikke, jeg elsker N64 controlleren men styrepinden har ikke stået tidens tand.
Nu hvor vi snakker om det, alle Banjo fans der nu ejer en 360, RARE og Microsoft har udtalt at Banjo Tooie vil udkomme tidligt i 2009, så hele... tologien? kommer til XBLA.
0
1ups givet
E

#20 - E

Level: 4 (Stalkid)

26-09-2008 19:52

Jeg ved da udemærket godt, at det er Rare der udelukket har udviklet spilletSmiley Men som min rumbo sagde, "det er princippet i det"!
0
1ups givet
Shajita

#21 - Shajita

Level: 28 (Skeeter)

26-09-2008 19:53

EDIT: undskyld! jeg sad og sov i filmen! Kan godt se at N64 logoet (der på magisk vis kunne gå selv) var blevet fjernet og at RARE logoet var ændret til det nye Logo.
0
1ups givet
PalleV

#22 - PalleV

Level: 1 (Goomba)

26-09-2008 22:10

Det er godt nok lang tid siden jeg har set den intro Smiley Memories ;P
Men sandt nok så mangler det knirkende N logo.
Det der irriterer mig mest er dog at Microsoft har købt Rare, hvilket gjorde chancerne for B&K mindre med hensyn til at komme i Super Smash Bros. Brawl ;P

Banjo - Kazooie skal dog spilles på N64, jeg er spændt på om Microsoft kan bibeholde spillets stil og geniale humor Smiley
0
1ups givet