Skrevet af Lukas Skywalker - 30-09-2010 08:29
Mange havde nok forventet en Nintendo 3DS-udgivelse her i efteråret for Japan samt en forårsudgivelse for Europa og USA, men sådan blev det ikke helt. Japan får konsollen i februar, og vi får den i marts - så selvom vi har fået vores ønske opfyldt, så får vi den blot en måned efter Japan. Godt for os, men grunden til dette kan man jo undre sig over - heldigvis har vi nu fået forklaringen.
Ifølge Gamasutra har Satoru Iwata udtalt, at grunden til denne "forsinkelse" skyldes, at de ville være så sikre som muligt på at leve op til efterspørgslen, samt sørge for at der kan være så mange launch-titler/titler der udkommer tidligt i konsollens levetid, som muligt.
Nintendo har da bestemt også store forventninger til konsollen. Satoru Iwata udtalte nemlig også, at de forventede et salg på 4 millioner konsoller inden slutningen af marts 2011.
Den japanske udgivelsesdato for Nintendo 3DS er d. 26. februar 2011, mens den europæiske samt amerikanske lyder "engang i marts".
#1 - Zalman
Level: 28 (Skeeter)
30-09-2010 16:30
Jeg havde heller ikke forventet andet. Det er fedt de venter i stedet for at rushe den før jul, som mange pengeglade firmaer sikkert ville have gjort.#2 - Moysen
Level: 16 (Space Pirate)
30-09-2010 16:39
Kun 4 Millioner i slutningen af marts?#3 - Placer
Level: 1 (Goomba)
30-09-2010 18:16
Ser du ikke japanske tv serier? Den basale aldersgruppe er ludfattige... huslejen er sindsyg xD