Skrevet af Zøvnig - 06-10-2005 23:22
... Og der er mere nyt fra Square Enix. Udover de Game Boy Advance-spil der blev annonceret i går i Tokyo, havde Hiromichi Tanaka også nyt om Final Fantasy III til Nintendo DS.
Det er langtfra første gang tanken om at genudgive spillet er kommet op. Men indtil for nyligt har det været svært for Square Enix at samle de rigtige folk til projektet. Nu er det lykkedes for Hiromichi Tanaka at samle en del af de folk der stod bag den originale udgave af spillet. Derudover vil Ryosuke Aiba der arbejde på FFXI gå ind som Art director, mens Akihiko Yoshida fra FFXII vil designe karaktererne.
Så DS-ejere kan forvente at få et Final Fantasy III spil i fuld 3D - både hvad angår figurerne og verdenen de bevæger sig rundt i.
Det lyder som om at Square Enix sætter alle sejl ind på at dette spil bliver en kæmpe succes. Det skal blive spændende at se hvad der kommer ud af det.
#1 - CAPTAIN N
Level: 16 (Space Pirate)
06-10-2005 23:59
altså noget nær et helt nyt spil. og ikke bare en remake#2 - Munck
Level: 3 (Koopa-Troopa)
07-10-2005 08:16
Kapajn .. Det svare lidt til remaken af Resident Evil fra PSX til cube .#3 - KOS-MOS
Level: 2 (Keese)
07-10-2005 10:43
hmmm nu var FFIII ikke det beste FF spil... jeg kunne meget bedre lide FFVI (som sjovt nok hed FFIII ude for Japan...)#4 - Munck
Level: 3 (Koopa-Troopa)
07-10-2005 11:05
Som sagt . "3'eren er et af de bedste i serien IMO" .#5 - Munck
Level: 3 (Koopa-Troopa)
07-10-2005 11:08
D'oh!! ... FFVI er det samme som FFIII ... FFVI er til PSX.. Det er det samme indhold som i FFIII.. Bare med FMV cutscenes .#6 - KOS-MOS
Level: 2 (Keese)
07-10-2005 14:30
well FFIII og FFVI er ikke de samme spil... der er mange der har taget fejl af det... da Final FAntasy blev udgivet i USA tog de 3 final fantasy spil (mener det var 1, 4, 6)#8 - Ané
Level: 1 (Goomba)
07-10-2005 21:30
nu må jeg vente til jeg ser nogle billeder/anmeldelser af det, men regner da med jeg skal ha det