Skrevet af Nemy - 10-11-2017 12:36
Nintendo Switch lader til at være en maskine, som der ikke kan blive lavet nok af. Nintendo har flere gange måtte erkende, at man ikke kan følge med efterspørgslen. Flere gange er forventningerne til salg og produktion skruet i vejret. Nu har Nintendo meddelt, at man igen skruer op for produktionen for at følge med efterspørgslen på maskinen.
I næste regnskabsår (som begynder april 2018) forventer Nintendo nu at producere mellem 25 og 30 millioner enheder. Bliver det i den høje ende af det estimat vil det betyde, at Nintendo får produceret i omegnen af 44 millioner enheder når Switch fylder 2 år, hvilket må siges at være noget af en præstation.
Det er ikke længe siden, at Switch rundede 7,3 millioner solgte enheder. Det bliver spændende at se, hvad julesalget kommer til at gøre ved den fremgang.