Skrevet af Lukas Skywalker - 24-11-2010 11:17
Følgende er fra en pressemeddelelse, mindre redigeret, nylig udsendt af Nintendo i Danmark:
Inazuma Eleven er et spil, hvor fodbold og rollespil møder hinanden i en kombination af både strategi og action, og der er over tusind forskellige figurer tilgængelige når du sammensætter dit ultimative fodboldhold. Inazuma Eleven er allerede hyldet af spillere i Japan, og er også blevet til en populær manga-serie, som sendes på tv i Asien og dele af Europa.
Her i Danmark vil spillet Inazuma Eleven til Nintendo DS udkomme den 28. januar 2011. Inazuma Eleven er eksklusivt til Nintendo DS.
I spillet følger du teenageren og målmanden Mark Evans, som kæmper for at samle det bedst mulige fodboldhold, så de kan vinde en stor turnering. Spillet story fortælles gennem animerede sekvenser, og du kan undersøge spillets by på din jagt efter potentielle elitespillere. Alle figurer har sin egen statistik, personlighed og unikke egenskaber. Desuden kan du hente yderligere halvtreds figurer, hvis du går online med Nintendo Wi-Fi Connection, som du også kan rekruttere til dit hold. De rette spillere på dit hold sammen med den rette taktik er nøglen til succes i Inazuma Eleven.
Der findes to typer fodboldkampe i dette spil. Enten klassiske kampe med to ellevemandshold mod hinanden eller fire mod fire, hvor du får en særlig opgave som for eksempel at holde bolden så længe som muligt. Ud over afleveringer, finter og mål kan du gøre brug af en hel del overnaturlige tricks. Der er flyvende ildbolde, teleportation, ekstremt kraftfulde spark, vandbølger og andre heftige ting, som du aldrig vil se på en virkelig fodboldbane.
I Inazuma Eleven kan du spille op til fire spillere sammen via den trådløse funktion i Nintendo DS-systemet. Denne multiplayer-funktion lader spillernes hold møde hinanden, og hver spiller kan vælge de figurer, de ønsker på deres hold.
Det var som sagt d. 28. januar at Inazuma Eleven udkommer, og det udkommer kun til Nintendo DS.
#1 - Munck
Level: 3 (Koopa-Troopa)
24-11-2010 14:56
Ã…h yes!#2 - Bota
Level: 20 (Moblin)
24-11-2010 18:29
Haha. Ham der drengen på banneret har det sygeste objection-pose#3 - Shajita
Level: 28 (Skeeter)
24-11-2010 20:57
Hah, nu har Muncken jo plaget mig med den her serie i månedsvis. Så må jeg sgu nok hellere give den et skud når den nu kommer til landet.#4 - Munck
Level: 3 (Koopa-Troopa)
24-11-2010 21:02
Kan du bande på.#5 - L3G3ND
Level: 12 (Fire Keese)
24-11-2010 22:11
Har villet se den serie lige siden jeg så spillernes garn#6 - kasper88
Level: 28 (Skeeter)
25-11-2010 00:07
Det ser nice ud. Jeg kender det kun af navn. Er der nogle, der kan fortælle lidt mere om spillet?#7 - Munck
Level: 3 (Koopa-Troopa)
25-11-2010 00:42
Har selv spillet det på japansk, dog kom jeg ikke så langt igen, da jeg stødte på lidt sproglige problemer (Måne runer bør være på pensum i folkeskolen :/)#8 - MTA aka Skipper
Level: 1 (Goomba)
25-11-2010 01:27
Det må jeg sige... Jeg har ikke hørt om denne titel tidligere, men jeg synes helt bestemt det ser meget lovende ud! Jeg har faktisk i lang tid savnet et strategisk fodbold spil, som bare mindede lidt om Tecmo Cup til den gode gamle NES!#9 - Munck
Level: 3 (Koopa-Troopa)
25-11-2010 01:31
Den køre stadig.#10 - MTA aka Skipper
Level: 1 (Goomba)
25-11-2010 01:36
Hmm... Ja det er godt nok ganske mange episoder, men jeg tror da jeg vil prøve at give det en chance, så må jeg se om det fanger, eller hvad der sker#11 - Munck
Level: 3 (Koopa-Troopa)
23-01-2011 12:22
Ville bare lige bumpe nyheden med den engelske trailer for spillet.